România aduce forță de muncă din Vietnam în construcții, agricultură și turism. Ministrul Budăi a semnat Memorandumul!

"Vă garantez că drepturile lucrătorilor extra-comunitari, printre care se numără, evident, şi cetăţenii vietnamezi, au fost, sunt şi vor fi respectate în România în aceleaşi condiţii în care sunt şi cele ale angajaţilor români", a spus ministrul Marius Budăi.

Autorităţile din România au semnat, miercuri, 28 noiembrie, un Memorandum de colaborare în domeniile muncii şi protecţiei sociale cu ministerul de resort din Vietnam, în vederea aducerii de forţă de muncă din această ţară pe teritoriul naţional.

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale, înţelegerea de colaborare dintre cele două state a fost semnată în condiţiile în care România traversează o criză acută a forţei de muncă, iar Republica Vietnam are o populaţie de 94 de milioane de locuitori, dintre care aproximativ 60 de milioane sunt persoane apte de muncă, arată Agerpres.

 

„Vă garantez că drepturile lucrătorilor extra-comunitari, printre care se numără, evident, şi cetăţenii vietnamezi, au fost, sunt şi vor fi respectate în România în aceleaşi condiţii în care sunt şi cele ale angajaţilor români. Legislaţia românească nu face discriminare între angajaţi, lucrătorii vietnamezi au aceleaşi drepturi ca şi cei români în ţara noastră”, a afirmat ministrul Muncii, Marius Budăi.

La rândul său, Dao Ngoc Dung, ministrul Muncii, Invalizilor şi Afacerilor Sociale din Vietnam, a precizat că, în prezent, „pe teritoriul României lucrează aproximativ 3.000 de cetăţeni vietnamezi, care se declară mulţumiţi atât de condiţiile de muncă, cât şi de salariile primite”.

Cetăţenii vietnamezi lucrează în România în construcţii, industrie, agricultură şi turism. Memorandumul dintre România şi Vietnam a fost încheiat în condiţiile în care mediul de afaceri din România reclamă un deficit de un milion de angajaţi pe piaţa forţei de muncă, notează Ministerul Muncii.

Amintim că, în luna iulie a anului 2018, o firma din Botosani a apelat la muncitori din Vietnam, in conditiile in care tara noastră se află intr-o reala criza a fortei de munca. In judetul Botosani au ajuns la mijlocul lui iulie primii muncitori vietnamezi, firma angajatoare - Tehnic Asist, asigurand translator, dar si conditii pentru prepararea hranei specifice. Demersurile au inceput la finalul anului trecut, cand o delegatie a companiei botosanene s-a deplasat in Vietnam si a facut o selectie a muncitorilor, contractul derulandu-se printr-o firma specializata in recrutarea de forta de munca din zona asiatica.
Citeste si Angajatorii se adaptează crizei forței de muncă: 33 de vietnamezi lucrează la extinderea rețelelor de apă și canalizare din Flămânzi!

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doliu în administrația botoșăneană, un fost consilier local a trecut la cele veșnice!

astăzi, 14:15

Administrația botoșăneană este în doliu, după ce un fost consilier local a trecut la cele veșnice. Ioan Brânzei, membru PSD, a fost și consilier județean. A fost consilier local...

Zi de sărbătoare (și) la Botoșani, a fost celebrat Drapelul României: „Am trecut pe lângă un lan de grâu, maci și cerul albastru” (Foto, Video)

astăzi, 13:44

România marchează anual, la 26 iunie, Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului. Cu această ocazie, în întreaga țar...

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...