Petrom a aplicat joi 15 mai 2025 a treia scumpire a carburanților din această lună.
Prima a avut loc săptămâna trecută, joi 08 mai, și a fost cea care a pus capăt unei serii de ieftiniri începută luna trecută, pe 3 aprilie. Pe 08 mai, prețul benzinei standard a fost majorat cu 4 bani pe litru, în timp ce prețul motorinei standard a rămas neschimbat.
A doua a avut loc în urmă cu două zile, pe 13 mai, când atât benzina standard, cât și motorina standard s-au scumpit cu câte 4 bani pe litru, arată Economedia.ro.
Iar acum, Petrom a majorat din nou cu câte 4 bani pe litru prețurile benzinei și motorinei standard.
Cele mai mici prețuri din țară ale carburanților sunt la o stație Socar din Darabani, județul Botoșani, unde costă 6,778 lei litrul de benzină și 6,90 lei litrul de motorină.
Comparativ cu luna trecută, prețul mediu al unui litru de benzină a scăzut cu 1,3 %, ceea ce înseamnă că un plin (50 de litri) costă astăzi cu 4,5 lei mai puțin decat în urmă cu 30 de zile, potrivit peco-online.
În cazul motorinei, prețul mediu al unui litru s-a diminuat cu 2,4 % ceea ce înseamnă că un plin (50 de litri) costa astăzi cu 8,5 lei mai puțin decât în urmă cu 30 de zile.
Serie de ieftiniri care a început pe 3 aprilie a dus, în total, la ieftinirea benzinei cu 45 de bani pe litru și a motorinei cu 50 de bani pe litru. Acum, după cele trei scumpiri din luna mai, benzina a urcat cu 12 bani pe litru, iar motorina cu 8 bani pe litru.