Anunț ITM Botoșani pentru cetățenii care vor să muncească în Norvegia

În scopul evitării exploatării cetățenilor români care doresc să muncească în Norvegia, Ambasada României la Oslo a transmis informaÈ›ii în vederea conÈ™tientizării acestora, pentru a nu cădea victime ale înÈ™elătoriilor È™i exploatării prin muncă pe teritoriul Norvegiei.

Din informaÈ›iile oferite de Ambasada României la Oslo, a rezultat că cetățeni români , aflaÈ›i la muncă pe teritoriul Regatului Norvegiei, au devenit victime ale expoatării prin muncă È™i/sau ai unor înÈ™elătorii financiare.

 

CompatrioÈ›ii, la adăpostul firmelor pe care le conduc, au fraudat muncitorii români, furând cartea de identitate bancară a acestora È™i accesând credite foarte mari, la diferite instituÈ›ii de credit din Norvegia. MulÈ›i dintre aceÈ™tia au rămas cu datorii de mii de euro, sume imense pe care nu au posibilitatea să le achite.

Printre metodele folosite de fraudatori enumerăm:

-falsificarea foilor de salariu;

-falsificarea identității prin atribuirea de funcÈ›ii de conducere în firme sau, în cazuri mai elaborate, constituirea de firme în numele victimei;

- solicitarea de către „facilitatori“  a unui procent de 20-30% din sumă , copie după paÈ™aport, CNP Norvegian È™i token bancar;

- „împrumutarea” de către fraudatori, pe lângă suma stabilită de comun acord, alte sume considerabile fără È™tiinÈ›a, dar cu documentele păgubitului.

(Comunicat de ITM Botoșani)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...