Peste o mie de credincioşi la sfinţirea bisericii parohiei Racovăţ

Credincioşi din mai multe zone ale judeţului Botoşani au participat duminică, 4 septembrie, la târnosirea Bisericii "Sfinţii Arhangheli" din parohia Racovăţ-Pomârla, Protopopiatul Dorohoi.

Sfinţirea lăcaşului de închinăciune a fost urmată de Sfânta Liturghie oficiată de Înalt Preasfinţitul Teofan, pe un podium special amenajat. Credincioşii au trecut prin sfântul altar şi s-au închinat sfintei mese, dar şi icoanelor de pe catapeteasmă.

Biserica "Sfinţii Arhangheli" din parohia Racovăţ, Protopopiatul Dorohoi, a primit acum două zile veşmântul sfinţirii. Sfântul lăcaş a fost ridicat pe locul unei capele vechi zidite din paiantă în anul 1955, ajunsă într-un stadiu avansat de degradare.

Lucrările au fost demarate în anul 2007 de pr. Tiberiu Oblezniuc, în prezent paroh al parohiei Pomârla, şi au fost continuate din 2008 de pr. paroh Teodor-Cătălin Budacă, prin contribuţia credincioşilor. Un rol deosebit la derularea acestor lucrări l-a avut familia Ioniţă Adam Marcel şi Laura, alături de fiul lor, Alexandru, fii ai satului care locuiesc în Arad.

Sfântul lăcaş a fost pictat de pictorul Andy Grigoraş din Dorohoi în perioada 2009-2010, fiind înzestrat cu cele necesare pentru buna desfăşurare a sfintelor slujbe.

După citirea Sfintei Evanghelii, Înalt Preasfinţitul Teofan a adresat celor peste 1.000 de credincioşi un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre semnificaţiile Apostolului şi ale pericopei evanghelice citite în Duminica a XII-a după Rusalii. Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a subliniat faptul că în fiecare suflet de creştin răsună întrebarea "Ce să fac să moştenesc viaţa de veci?" şi că Sfânta Scriptură a Vechiului Testament "ne pune în faţă cele zece porunci, care îl aşază pe om în legătura sa adevărată cu Dumnezeu şi cu aproapele".

"Răspunsul dat de Mântuitorul Hristos tânărului bogat ("vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi") nu se aplică doar la cei care au plecat în viaţa de mănăstire, ci şi nouă, tuturor. Dacă un om este bogat, nu trebuie să transforme averea pe care o are într-un idol în faţa căruia să se închine. Prin cuvântul Mântuitorului înţelegem îndemnul care este adresat celor ce nu sunt stăpânii acestei lumi sau bogaţii pământului de a nu gândi că sunt nefericiţi. Dumnezeu ne cere să ne lepădăm de noi înşine. Dacă privim cu atenţie la noi înşine, descoperim ambiţii nenumărare, dorinţe nesăbuite. Ideile şi voile noastre devin idoli la care nu renunţăm. Iată care este chemarea Mântuitorului când spune "du-te, vinde averea ta", adică renunţarea la ideile pe care omul le divinizează şi viziunea lui pe care o consideră superioară gândurilor celorlalţi. Avuţiile la care omul este chemat să renunţe sunt: ambiţia, mândria, trufia şi dorinţa de a-l stăpâni pe celălalt", a explicat IPS Teofan.

La finalul slujbei, pr. Stelian Ciurciun, protopop al Protopopiatului Dorohoi, a citit hrisovul de sfinţire. Totodată, pr. protopop Stelian Ciurciun a făcut o prezentare a parohiei Racovăţ şi a activităţii pe care preoţii au derulat-o alături de "enoriaşii harnici şi credincioşi, păstrători ai dreptei credinţe". Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a acordat rangul de iconom părintelui Tiberiu Oblezniuc şi părintelui paroh Teodor-Cătălin Budacă.

Înalt Preasfinţia Sa a oferit Crucea Moldavă domnului Ioniţă Adam Marcel, iar persoanelor care s-au remarcat în susţinerea lucrărilor li s-au acordat distincţii de vrednicie.

"Este prima dată când particip la o slujbă de sfinţire a unei biserici"

Credincioşii prezenţi la slujbele prilejuite de târnosirea bisericii parohiei Racovăţ ne-au mărturisit bucuria pe care au avut-o atunci când au intrat prin sfântul altar.

"Am fost aproape de această biserică încă de când s-a început zidirea ei. A fost o zi frumoasă, mai ales că au venit foarte mulţi oameni. Deşi suntem în acest colţ îndepărtat de ţară, Dumnezeu are grijă. Puţin câte puţin s-au adunat fonduri pentru ca această biserică să se înalţe", a spus Matache Blendus din Pomârla. "Am trecut prin sfântul altar şi apoi am participat la Sfânta Liturghie. Ne-am rugat pentru sănătate, pentru linişte în familie şi pentru toate cele folositoare sufletului. Este prima dată când particip la o slujbă de sfinţire a unei biserici. Mi-a plăcut foarte mult şi plec de aici cu pace în suflet", a declarat Veronica Sârbu din Pomârla.


(Constantin Ciofu)



 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...