Mioara Cortez: "La Darabani, o batranica mi-a spus: da` muzica de aia adevarata, populara, nu stii canta?"

Mioara Cortez: "La Darabani, o batranica mi-a spus: da` muzica de aia adevarata, populara, nu stii canta?"

 MIOARA CORTEZ  Mike Farkas

SOPRANA MIOARA CORTEZ: "Primarul orasului Botosani mi-a spus ca, daca raman acolo, imi da si butelie. Am stat la Botosani un an, dar am ramas cu amintiri frumoase despre oamenii de acolo, care m-au adoptat, respectat si indragit".

"Atat tatal meu, cat si stramosii lui din Spania, care au venit in Moldova in Evul Mediu, erau toti muzicieni. Acasa am fost trei surori si toate trei ne-am consacrat muzicii: Viorica Cortez (Guguianu) - mezzosoprana la Opera din Paris, Stefania si eu, cea mai mica. Tata isi dorea mult un baiat si, cand am sosit eu pe lume a spus, un pic deceptionat: "Inca o soprana Cortez...", povesteste intr-un interviu artista Mioara Cortez, soprana care, de pe scena Scalei din Milano, a ajuns pe cea a Filarmonicii Botosani!

"Mama era din Basarabia, din satul Caplani; avea doar 14 ani cand tata s-a indragostit de ea si "a rapit-o". Era de o harnicie rara; de la ea am invatat sa gatesc bucate moldovenesti si sa fac curat si ordine de mai multe ori pe zi, chiar daca nu e nevoie. Tata, Stefan Cortez, era un barbat tare, autoritar, muncitor. Avea vie si livada la Bucium si a fost primar al Iasiului timp de doua mandate, intre cele doua razboaie mondiale. Dupa aceea, a fost persecutat de comunisti, fiind considerat chiabur, iar eu si surorile mele am fost date afara din scoala. A trebuit sa cant clandestin, de la 14 ani, in corul Filarmonicii din Iasi, ca sa castig o paine. Si, ca sa-l consolez pe tata ca nu a avut baiat, i-am spus ca, daca voi avea un fiu, o sa ii pun numele lui, Stefan. Si asa am facut", marturiseste soprana.

De la Milano la Botosani

- Cum ati ajuns sa studiati la Scala din Milano?

- Dupa terminarea liceului, am primit o bursa si am plecat in Italia, la Milano. La Scala am studiat cu Rosetta Noli, o mare soprana a anilor `50, dupa care m-am intors si am studiat la Conservatorul din Bucuresti, cu Arta Florescu.

- Dupa absolvire, ati primit post la Botosani, ca profesoara. Nu era cam departe de... opera?

- Ba da, insa la acea vreme orice absolvent primea un post, unde trebuia sa mearga. Sansa a fost totusi ca la Botosani era o buna orchestra simfonica, dirijata de maestrul Modest Cichirdan, cu care am facut frumoase colaborari si turnee. Imi amintesc de primarul orasului, care mi-a spus ca, daca raman acolo, imi da si butelie (de aragaz). Dupa un spectacol in orasul Darabani, a venit la mine o batranica sa ma felicite: "Doamne, ce voce frumoasa ti-a dat Dumnezeu, da` muzica de aia adevarata, populara, nu stii canta?". Am stat la Botosani un an, dupa care m-am intors la Iasi, dar am ramas cu amintiri frumoase despre oamenii de acolo, care m-au adoptat, respectat si indragit.

(Fragmente din interviul luat Mioarei Cortez de Vania Atudorei, in paginiromanesti.com)

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă

astăzi, 08:52

Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...

Cununie sau wedding?

astăzi, 08:43

De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...