Astăzi, de Ziua Internațională a Scrisului de Mână, Muzeul Național de Istorie Naturală ”Grigore Antipa” prezintă primul său regulament, redactat chiar de către botoșăneanul Grigore Antipa, în 1908.
Printre reguli exista una care interzicea accesul copiilor mici fără a fi însoţiţi de un adult, dar şi alta care interzicea intrarea în Muzeu cu bastoane, săbii sau umbrele.
„Pe 23 ianuarie se sărbătoreşte Ziua Internaţională a Scrisului de Mână (National Handwriting Day), o ocazie de a promova frumuseţea şi importanţa caligrafiei şi a scrisului de mână într-o eră digitală, subliniind rolul acestora în educaţie, dezvoltarea cognitivă şi expresia personală. Vă prezentăm primul regulament al Muzeului de Istorie Naturală din Bucureşti, scris de însuşi Grigore Antipa în 1908!”, anunţă muzeul pe pagina sa de Facebook.
Astfel, în 1908, Grigore Antia scria: „Copiii mici nu sunt admişi a vizita Muzeul decât dacă sunt însoţiţi de o persoană matură, care să-i supravegheze. Este oprită intrarea în Muzeu cu bastoane, săbii sau umbrele; ele se vor lăsa la garderobă. Străinii şi studenţii în ştiinţele naturale pot fi admişi a vizita Muzeul în orice zi, cu învoire specială a Direcţiunii”.

Botoșăneanul Grigore Antipa a devenit director al Muzeului în 1893 și l-a condus timp de 51 de ani. El a supervizat reorganizarea și deschiderea muzeului în clădirea de astăzi, inaugurată de regele Carol I în 1908. Instituția poartă numele lui Grigore Antipa din 1933.
Un alt botoșănean, Dumitru Murariu, și-a pus amprenta pe instituția muzeală, academicianul (născut pe 21 septembrie 1940 în localitatea Ungureni, județul Botoşani) fiind vreme îndelungată director general al Muzeului.
