Expoziţia personală "Retrospectivă" a artistului plastic botoşănean Teodor VALENCIUC, la Galeriile de Artă "Ştefan Luchian"

Muzeul Judeţean Botoşani găzduieşte, în perioada 1 – 30 martie 2014, în spaţiul Galeriilor de Artă "Ştefan Luchian" Botoşani, expoziţia personală "Retrospectivă" a artistului plastic botoşănean  Teodor VALENCIUC, cu lucrări de grafică şi pictură.

Născut pe pe 1 martie 1930, în Ştiubieni, judeţul Botoşani, Teodor Valenciuc a absolvit în anul 1965 Facultatea de Arte Plastice din Iaşi şi este membru al Uniunii Artistilor Plastici din România.

În anul 1969 artistul deschide prima expoziţie personală, de pictură, la sediul Muzeul Judeţean Botoşani, urmată -  în aproape jumătate de secol  de activitate artistică -  de numeroase expoziţii personale şi de grup, precum:

• Expoziţii personale în:  1973 - Secţia de Artă Botoşani (pictură şi grafică), 1974 – Suceava (pictură şi grafică), 1975 – Teatrul "Mihai Eminescu", Botoşani (pictură), 1982 şi 1985 - Galeriile de Artă "Ştefan Luchian" Botoşani (pictură), 1986 - Galeria de Artă "Alexandru Lăpuşneanu" Iaşi (pictură), 1997 – "Dintre sute de imagini", Galeria de Artă "Luceafărul" Botoşani, 2000 – Expoziţia retrospectivă "Trecut-au anii …", Galeriile de Artă "Stefan Luchian" Botoşani; 2004 – "Cine suntem, de unde venim, unde mergem", Galeriile de Artă  "Ştefan Luchian" Botoşani;

• Expozitii de grup: în 1968, 1970, 1972 - Bacău, Botoşani, Suceava; 1975 – "Artişti plastici botoşăneni", Muzeul Judeţean Botoşani, Galeria de Artă "Cupola" Iaşi; 1971, 1976, 1978 - Participări la "Voroneţiana", Muzeul Suceava; 1985 – "Peisajele Moldovei", Galeriile de Artă "Ştefan Luchian", Botoşani; 1989 – "Plasticieni contemporani din Botoşani" -  Căminul Artei, Bucureşti; 2001 – "Voroneţiana", Muzeul Suceava.
 
De asemenea, Teodor Valenciuc participă şi la expoziţii de grup naţionale, în: 1979, 1981, 1983 -  la Saloanele naţionale de pictură şi grafică, de la Sala Dalles, Bucureşti şi în 1984, 1986 – la Bienale de pictură şi grafică, Sala Dalles, Bucureşti şi la tabere de creaţie organizate de Uniunea Artiştilor Plastici din România la: Portiţa – Jurilovca, Măgura Bacăului – Tescani, Agafton, Ipoteşti.

Lucrări ale artistului botoşănean, pentru care a fost remarcat şi premiat, se află în colecţii particulare din România, Grecia, Franţa, Irlanda sau Canada.
Alături de alţi artişti plastici , Teodor Valenciuc a iniţiat organizarea Cenaclului de Artă Plastică "Ştefan Luchian" şi diverse Colocvii de artă plastică cu prilejult taberelor organizate la Agafton, Ipoteşti şi Ştefăneşti.

Activitatea artistică a fost susţinută şi de o îndelungată carieră didactică. Astfel, în 1965, Teodor Valenciuc va fi cel care pune bazele  Secţiei de Artă Plastică a Şcolii Populare de Artă Botoşani, iar în 1968 devine primul profesor al Liceului de Artă Botoşani, care a contribuit la înfiinţarea de Artă plastică,  printre numeroşii săi elevi săi numărându-se şi artiştii plastici Dumitru Agavriloae şi Mihai Pastramagiu.

Pasionat de frumos, de muzică şi de literatură, Teodor Valenciuc va aborda şi critica de artă, făcând aprecieri şi prezentând  articole în   publicaţii de specialitate.
 
Artistul Teodor Valenciuc revine pe simezele  botoşănene, după o altă "restrospectivă" vernisată în 14 iunie 2010, tot în spaţiul Galeriilor  de Artă "Ştefan Luchian", cu o expoziţie interesantă, cu peste 40 de lucrări de grafică şi pictură, în care ponderea o deţin lucrările de grafică.

Vernisajul va avea loc sâmbătă, 1 martie 2014, ora 11, la Galeriile de Artă "Ştefan Luchian" Botoşani.
 
Program de vizitare:  zilnic  9 – 17

 


 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...