Angajații din muzee și teatre au protestat în fața Ministerului Culturii: ”Deși păstrăm valorile umaniste, suntem batjocoriți!”

Zeci de angajați din muzee, biblioteci și alte instituții de cultură au protestat miercuri în fața Ministerului Culturii, pentru a zecea zi consecutiv.

Angajații din cultură sunt nemulțumiți de subfinanțarea sistemului, de lipsa personalului, dar și de faptul că vor fi afectați de tăierile de 10% din cheltuielile de personal, prin pachetul de măsuri anunțat de Guvern pe care urmează să-și asume răspunderea.

Oamenii din muzee și biblioteci cer salarii mai mari pentru că au cele mai mici salarii din sistemul public sunt angajați de la muzee și bibliotecari.

Georgiana, cercetător etnolog la Muzeul Țăranului Român de 12 ani, spune pentru Edupedu.ro că deja nu-și mai poate plăti chiria, iar pe teren nu mai reușește să meargă pentru a-și face meseria pentru că nu sunt acoperite costurile.

 

Liviu, cercetător la Muzeul Național de Istorie a României de 4 ani, spune că „a lucrat în mediul privat pentru salariu mai bun și a venit la muzeu pentru că simte că asta este vocația lui”.

”Personal, cel mai mult mă afectează această neînțelegere totală a importanței noastre în societate, lipsa de respect la adresa unei categorii profesionale, foarte importante, batjocorite din punctul meu de vedere, pentru că deși păstrăm valorile umaniste, suntem batjocoriți pentru că avem cele mai mici salarii din sistemul public. Este o chestiune foarte complicată financiar, pentru nevoile noastre primare”, mai spune Liviu.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...