(A) Elsaco Electronic semnează un nou contract, în valoare de peste 90 de milioane de lei

Elsaco Electronic a semnat, cu beneficiarul Primăria Municipiului Oradea, contractul „Valorificarea energiei geotermale în asociație cu pompe de căldură, pentru producerea agentului termic pentru încălzire și apă caldă în cartierul Nufărul I - Oradea".

Contractul menționat a fost atribuit, în urma unei licitații publice deschise,  asocierii formate din Elsaco Electronic S.R.L. și Energomontaj S.A., lider de asociere fiind Elsaco Electronic. Valoarea contractului este de 89.930.000 lei fără TVA, iar termenul de execuție este de 24 de luni.

 

Scopul proiectului constă în creșterea utilizării resurselor locale de energie regenerabilă geotermală pentru prepararea agentului termic de încălzire și apă caldă de consum, precum și realizarea de noi capacități de producție a energiei termice în sistemul de termoficare centralizat SACET Oradea, cu energie geotermală provenită de la forajele de adâncime din cartierul Nufărul. Se vor utiliza pompe care permit recuperarea căldurii suplimentare din apa geotermală.

Proiectul este împărțit în 4 obiecte ce au în vedere: realizarea unei rețele de transport pentru agent termic și apă geotermală, construirea unei Stații Termice Geotermale, realizarea unui foraj nou de producție în zona străzii Meiului și realizarea a 277 de minipuncte termice la consumatori.

Elsaco Electronic, companie prezentă de peste 27 de ani pe piața proiectelor energetice din România, abordează cu această ocazie un domeniu inovativ, cel al producerii energiei termice dintr-o sursă nepoluantă și regenerabilă – energia geotermală. Acesta investiție din domeniul energiei geotermale este cea mai importantă realizată în ultima perioadă în România.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...