Arhiepiscopia Iașilor, prin Departamentul Pro Vita al Sectorului de Misiune, desfășoară în această perioadă o nouă campanie în cadrul proiectului „Dar pentru copii”, dedicată unei familii cu opt copii din județul Botoșani.
Campania urmărește strângerea sumei de 20.000 de lei, necesară pentru forarea unui puț și realizarea instalației necesare alimentării locuinței cu apă curentă în condiții sigure.
Familia este formată din Bogdan și Petruța și cei opt copii ai lor, cel mai mare având 16 ani, iar cel mai mic, șapte luni. Familia este înscrisă în Programul de solidaritate pentru familia cu mulți copii „Sfântul Stelian”, iar fiul cel mare este bursier Pro Vita.
După ce au locuit într-un apartament cu două camere din Dorohoi, părinții au făcut eforturi financiare considerabile pentru a construi o casă la câțiva kilometri de oraș, oferindu-le copiilor mai mult spațiu și posibilitatea de a petrece timp în aer liber. Mutarea în noua locuință a venit însă cu noi provocări, printre care și problema alimentării cu apă.
În timpul iernii trecute, conducta prin care era adusă apa a înghețat, iar familia a rămas fără apă timp de aproape o lună. În prezent, locuința este alimentată printr-o soluție temporară, prin conectarea la conducta unei rude, însă aceasta poate deveni din nou vulnerabilă în perioadele cu temperaturi scăzute.
Prin campanie, Departamentul Pro Vita își propune să sprijine familia pentru realizarea unei surse proprii și sigure de apă. Lucrările necesare includ forarea unui puț, achiziționarea și montarea unei pompe și realizarea instalației pentru alimentarea locuinței cu apă curentă.
Anul acesta, proiectul „Dar pentru copii” este cauza susținută în cadrul celei de-a VI-a ediții a Festivalului Familiei, care va avea loc duminică, 6 septembrie 2026, între orele 11.00 și 19.00, în Parcul Expoziției din Iași. Participarea la festival este gratuită, iar donațiile strânse în cadrul evenimentului vor fi direcționate către această campanie.
Persoanele care doresc să sprijine familia pot dona prin SMS, online, prin transfer bancar sau în numerar, la sediul Departamentului Pro Vita.
Donație lunară prin SMS: trimiteți textul CARAMIDA la 8864 și donați 4 euro pe lună.
Donație online: www.darpentrucopii.ro/doneaza
Transfer bancar:
LEI: RO08CECEIS1030RON1014342, CEC Bank
EURO: RO68CECEIS10C1EUR1103231, CEC Bank
Cod SWIFT: CECERO
Titular: Arhiepiscopia Iașilor
Detalii plată: Dar pentru copii
Donație în numerar: la sediul Departamentului Pro Vita, Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt nr. 14, etajul 3, Iași.
Prin proiectul „Dar pentru copii”, Arhiepiscopia Iașilor, prin Departamentul Pro Vita, sprijină familiile numeroase prin construirea, reabilitarea și amenajarea locuințelor. Din anul 2019 și până în prezent, cu ajutorul donatorilor, au fost construite sau reabilitate locuințele a șase familii numeroase din județele Iași, Botoșani și Neamț.
Fiecare gest de sprijin reprezintă o cărămidă pusă la temelia unui vis!
