Trei dintre copii sunt departe de fraÈ›i, într-un centru social, È™i sunt cu gândul doar la mama lor È™i la ceilalÈ›i frățiori.
Dacă doriÈ›i să faceÈ›i un bine, mai ales în preajma sărbătorilor, vizitaÈ›i È™i sprijiniÈ›i o familie cu È™apte copii care locuiesc într-o casă veche È™i foarte modestă.
În luna septembrie, în urma unei sesizări la DGASPC, mama a fost despărÈ›ită pentru prima dată în viață de 3 dintre copii, iar fraÈ›ii au fost separaÈ›i. Mama È™i patru dintre copiii mici (băieÈ›ii de 11 luni, 2 ani, 4 ani È™i 8 ani) au ajuns la Centrul Maternal din BotoÈ™ani, iar cei trei copii mai mari (doi băieÈ›i de 10 È™i 14 ani È™i o fetiță de 12 ani) au ajuns într-un alt centru social.
Săptămâna trecută, mama s-a reîntors acasă cu cei patru copii mici, însă, pentru a se putea întoarce È™i ceilalÈ›i trei copii, familia trebuie să asigure condiÈ›ii decente de locuit.
În aceste patru luni, familia a făcut eforturi uriaÈ™e pentru a se reîntregi. S-au împrumutat cât de mult au putut, au vândut 100 de oi (cu 300 lei/oaia) È™i au renovat camera în care locuiau cele nouă suflete (în casa veche cumpărată cu mulÈ›i ani în urmă). Totodată, au ridicat în curte o casă nouă (temelia o aveau turnată de mai demult, o parte din materiale le aveau cumpărate din anii precedenÈ›i, iar manopera a fost oferită gratuit de niÈ™te oameni inimoÈ™i din DorobanÈ›i) È™i au reuÈ™it să o È™i acopere È™i să cumpere È™i să monteze È™i geamurile È™i uÈ™ile, doar că oricât de mult È™i-ar dori, nu pot continua singuri: au nevoie de ajutor pentru finisaje, mobilare È™i utilare.
Cei trei copii mai mari se află la centrul social din TruÈ™eÈ™ti, unde au condiÈ›ii foarte bune È™i sunt îngrijiÈ›i cu multă dragoste, dar nimic nu îi încălzeÈ™te, deoarece gândul lor este tot acasă...
”Când i-am vizitat recent, mi-au spus cu ochii în lacrimi: „Este foarte frumos aici, dar noi vrem acasă la noi, acolo ne simÈ›im cel mai bine. Abia aÈ™teptăm să ne întoarcem lângă frățiorii noÈ™tri... Ne e dor de fraÈ›i, de părinÈ›i, de casa noastră, de prieteni È™i de satul nostru... Vrem acasă!”. Chiar dacă au crescut în condiÈ›ii modeste, iar fiul cel mai mare, de 14 ani, muncea mult la stână alături de tatăl său, el a spus categoric: „Cel mai bine este acasă, lângă fraÈ›ii noÈ™tri È™i lângă părinÈ›i...”. Tatăl a crescut la orfelinat..., apoi de la o vârstă fragedă a muncit la stână È™i este cioban până în ziua de azi. Rând pe rând, È™i-a cumpărat propriile oi È™i are în grijă È™i oile din sat; stă mereu la stână È™i doarme într-un bordei săpat în pământ”, povesteÈ™te preoteasa Anamaria Macuc, cea care este È™i naÈ™a unuia dintre copiii mici.
Mama, provine dintr-o familie modestă, munceÈ™te È™i acasă, È™i la stână pentru a-È™i creÈ™te cei È™apte copii. Merge pe jos de trei ori pe zi să ajute la mulsul oilor, parcurgând o distanță de o oră dus-întors, indiferent dacă plouă, e frig, dacă era însărcinată sau dacă alăpta sau dacă se simÈ›ea rău.
Trebuie să se împartă mereu între gospodărie, copii È™i stână.
”Am cunoscut-o cu mulÈ›i ani în urmă. Plouase mult, era însărcinată în ultimul trimestru È™i se deplasa cu un faiton (căruță) care se împotmolise în noroi, iar ea, cu burta la gură, a coborât È™i l-a ridicat din spate pentru a-l debloca. Am înmărmurit: cum să ridice o femeie însărcinată în 9 luni o greutate atât de mare? Am înÈ›eles atunci că pentru ea acesta era stilul de viață..., aÈ™a È™i-a crescut copiii, cu drumuri istovitoare între stână È™i casă, parcurse pe jos, indiferent de vreme...”, spune preoteasa.
Copiii sunt cuminți și au un bun-simț deosebit.
”Noi l-am botezat pe cel mic. Înainte de botez, i-am întrebat dacă au nevoie de ceva. Mi-au răspuns: „Să fie botezat copilul, atât ne dorim, nu vrem nimic altceva”, deÈ™i nevoile erau vizibile, iar casa nouă nu era încă ridicată. În tot acest timp nu mi-au cerut nimic, dar vizitându-i, am văzut lipsurile È™i pericolul de a locui în căsuÈ›a veche: instalaÈ›ia electrică este foarte uzată, iar casa È™ubredă poate lua foc oricând”, adaugă preoteasa Anamaria Macuc.
Cu ce putem ajuta?
- DOUÄ‚ PATURI SUPRAETAJATE (costă 2.150 lei/patul, las link-ul la final), potrivite pentru camera joasă în care locuiesc până la finalizarea casei noi. Le-am mai cumparat un pat, dar au nevoie de trei paturi pentru ca cei 9 membri să nu mai doarmă înghesuiÈ›i.
- DOUĂ SALTELE : dimensiuni 90x200 cm și 140x200 cm (pentru paturile supraetajate).
- AJUTOR FINANCIAR, MATERIALE DE CONSTRUCȚIE și MANOPERĂ pentru finalizarea casei noi.
- MOBILIER și ELECTROCASNICE (după finalizarea construcției).
- UTILAREA BĂII
- ALIMENTE, DULCIURI È™i JUCÄ‚RII pentru copii de sărbători. Sunt 6 băieÈ›i (între 11 luni È™i 14 ani) È™i o fată de 12 ani.
- FURAJE PENTRU ANIMALE, deoarece sunt foarte scumpe, iar familia are puÈ›in pământ luat în arendă.
- Pe viitor, îi puteÈ›i ajuta CUMPÄ‚RÂND BRÂNZÄ‚ DE OAIE direct de la ei. Acum nu mai au pe stoc (au dat-o muncitorilor care au lucrat la casă), dar de obicei se întristează că nu au cum să-È™i valorifice munca. Merg foarte rar la oraÈ™; tatăl nu a mai ajuns în oraÈ™ de ani de zile (deÈ™i sunt doar 20 km până în Dorohoi), stând zi È™i noapte la stână.
Cea mai mare urgență este FINALIZAREA CASEI, astfel încât cei trei copii din centrul social să poată reveni lângă fraÈ›ii lor.
Cei care doriÈ›i ÎI PUTEÈšI VIZITA PERSONAL în Sat Mateieni, comuna Corlăteni, judeÈ›ul BotoÈ™ani (la 30 km de BotoÈ™ani È™i 20 km de Dorohoi). Dacă întrebaÈ›i în sat, este singura familie cu 7 copii (È™coala din sat nu mai funcÈ›ionează, copiii mergând în satul vecin).
Puteți suna familia direct la NR DE TELEFON: +40 757 689 192 - mamă Dumitrița (semnalul poate fi slab uneori).
Cei care doriÈ›i să-i ajutaÈ›i financiar îi puteÈ›i ajuta în NR DE CONT RO37BTRLRONCRT0CZ4786701 deschis la Banca Transilvania pe numele Aconstatinesei DumitriÈ›a
Pentru orice alte detalii îmi puteÈ›i trimite mesaj pe whatsapp pe număr de telefon: 0743 326 171 (Ana Maria Macu)
VISUL ACESTOR COPII: O CASÄ‚ ADEVÄ‚RATÄ‚ È™i BUCURIA DE A FI DIN NOU ÎMPREUNÄ‚!
