Viceprimarul Ghiorghita ii da lectii de administratie locala liberalului Ostafie

Disputa legata de amplasarea patinoarului ia forme noi, la limita orgoliilor administrative, dar si politice!

Dupa ce liberalul George Ostafie a facut mai multe aluzii la faptul ca edilii nu respecta o hotarare de Consiliu Local care face referire la organizarea manifestarilor publice in preajma spitalelor, viceprimarul municipiului Botosani, Florin Ghiorghita, tine sa ii ofere lui Ostafie o lectie de administratie locala!

Astfel, spune Florin Ghiorghita, o Hotarare de CL (HCL), odata aprobata, are un termen de 30 zile in care se poate intoarce de la Prefectura. O hotarare de interes public, cum este cea la care liberalul face referire, dupa ce primeste viza de la Prefectura, trebuie publicata din nou.

Abia la alte 30 zile ea intra in vigoare. La momentul cand facea el referire in nici un caz nu era in vigoare hotararea. Pe langa asta, manifestarea (n.r. lansarea candidatilor PD-L la alegerile parlamentare) nu a avut loc in cadru deschis, ci in Sala Polivalenta. Manifestare publica se numeste cand este un spectacol, o adunare organizata, nu o coloana de oameni care trec pe langa spital. In cazul asta ar trebui sa inchizi strazile, precizeaza Florin Ghiorghita.

Mai mult, spune viceprimarul, decizia de a se amplasa patinoarul pe esplanada Salii Polivalente este luata in urma cu mult timp.

Noi ne-am interesat la Mediu si zgomotul nu trebuie sa fie, la nivelul geamurilor pacientilor, mai mare de 60 decibeli, atat cat prevede legea. Vom face in asa fel incat la patinoar sa fie si sonorizare, dar una mai mica, cu boxe indreptate in directia opusa Spitalului, astfel incat la nivelul geamurilor sa nu depaseasca nici macar 50 decibeli, fiindca nu vrem sa deranjam copiii bolnavi. Patinoarul va fi amplasat cu siguranta acolo, cu respectarea HCL, si nu am nevoie de acceptul domnului Ostafie. E bine ca au ajuns si ei totusi la concluzia ca este cea mai buna pozitie, a completat viceprimarul.

Amplasarea patinoarului la Sala Polivalenta i-ar putea bucura si pe copiii internati in Spitalul de Pediatrie, in afara de faptul ca, in cazul micutilor mai putin experimentati, edilii pot conta pe sprijinul prompt al cadrelor medicale.

Eu stiu ca in momentul in care ma uit pe geam si vad ceva frumos si eu ma simt mai bine. In nici un caz nu ii vom deranja in orele de somn pe cei internati acolo. Poate la deschidere va fi putina galagie, cand vrem sa facem un foc de artificii, dar nu va fi la orele de odihna, ci pe la 6 -7 dupa amiaza, a mai spus Florin Ghiorghita.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...