În È™edinÈ›a de Guvern din data de 12 martie 2026 a fost adoptată Hotărârea privind trecerea imobilului ”Casa Isăcescu” (anterior „Casa Pisoski”) din domeniul public al statului în domeniul public al judeÈ›ului BotoÈ™ani.
Transferul reprezintă un pas important pentru salvarea unei clădiri istorice reprezentative pentru municipiul Botoșani și pentru dezvoltarea patrimoniului cultural al județului, informează reprezentanții Consiliului Județean Botoșani.
Potrivit hotărârilor adoptate de Consiliul JudeÈ›ean BotoÈ™ani, imobilul urmează să fie reabilitat È™i valorificat cultural, urmând ca aici să se organizeze Muzeul de Artă Plastică, secÈ›ie a Muzeului JudeÈ›ean BotoÈ™ani.

