Tăierea salariilor demnitarilor cu 25% în perioada pandemiei arată dacă solidaritatea românilor este adevărată sau nu

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, susține că tăierea salariilor demnitarilor cu 25% în perioada pandemiei este o necesitate și arată dacă solidaritatea românilor este adevărată sau nu.

Violeta Alexandru inistă că aceasta trebuie „să fie de la vârf până în jos”, și este considerată o soluție pragmatică prin care  se poate trece prin criza generată de noul coronavirus.

„Dacă e vorba de solidaritate, să fie de la vârf până-n jos. Nu vă pot confirma pentru că nu este gata proiectul. Scopul nu este acela de a face economie la un minister sau la altul sau la nu stiu ce instituie. Vedem la ce situații avem în Romania, dacă nu îi ajutăm pe cei care au făcut afaceri în țară, aceștia nu vor mai avea încredere în instituții. Asta este cheia trecerii prin acestă criza. O reală solidaritate”, a declarat Violeta Alexandru, ieri seară, în direct la Digi24.

 

Guvernul Orban pregăteşte un proiect de lege prin care lefurile demnitarilor să fie diminuate cu 25% în timpul stării de urgenţă. Măsura ar putea fi prelungită până în toamnă, când începe viitoarea sesiune parlamentară. În paralel, PNL pregăteşte şi eliminarea pensiilor speciale pentru parlamentari, fie prin lege, fie prin ordonanţă de urgenţă.

Tăierile salariale pentru demnitari vin în contextul în care Guvernul Orban a decis să trimită angajaţii din sectorul bugetar în şomaj tehnic timp de 15 zile pe lună pentru a face economie. Astfel, liberalii vor să arate că măsurile de austeritate generate de coronavirus se aplică şi pentru parlamentari, nu doar pentru cetăţenii de rând.

Premierul Ludovic Orban a explicat că măsura şomajului tehnic aplicată în unele sectoare din sistemul de stat generează o economie la buget între 1,2 şi 1,5 miliarde de lei.

"Este exact ceea ce am anunţat public, cred că trebuie să fim solidari, cred că trebuie să împărţim greutăţile situaţiei, aşa cum cei din sectorul privat sunt afectaţi, cred că şi sectorul public trebuie să fie solidar, începând cu cei care deţin funcţii de demnitate publică”, a afirmat Ludovic Orban, joi, la TVR.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

Wednesday, 24 June 2026

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

Wednesday, 24 June 2026

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

Wednesday, 24 June 2026

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...