Statia de epurare Rachiti, intarziata de firma spaniola care a castigat licitatia!

Firma care se ocupa de statia de epurare de la Rachiti are deja o intarziere de un an de zile!

Presedintele Consiliului Judetean Botosani, Mihai Tabuleac, este extrem de nemultumit de activitatea firmei spaniole care a castigat licitatia pentru lucrarile la statia de epurare Rachiti, intrucat firma inregistreaza la acesta data o intarziere de un an de zile.

In acesta situatie, Mihai Tabuleac este nevoit sa someze respectiva firma pentru a-si indeplini obligatiile din contract.

"Contractul privind investitia la statia de epurare Rachiti a fost adjudecat de o firma spaniola care nu a inregistrat pana in prezent o activitate multumitoare, in sensul ca inregistreaza la acesta data o intarziere de un an de zile. Deocamdata suntem in situatia in care alcatuim o documentatie pentru a notifica din nou acesta firma, sub forma de somatie, sa-si respecte obligatiile din contract", a declarat Mihai Tabuleac, presedintele CJ.

Sefii Consiliului Judetean se pare ca se confrunta si cu alte greutati, in sensul ca sunt nevoiti sa colaboreze cu firme pentru care licitatiile s-au organizat la Bucuresti.

"Sunt firme care nu se comporta corect si ne determina pe noi sa spunem ca n-ar fi trebuit sa castige aceste licitatii. Este neplacut sa ajungem la rezilierea unui astfel de contract, dar daca alta solutie nu va exista vom avea suficient curaj sa procedam si la o reziliere", a conchis presedintele CJ.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...