Spitalul de Îngrijiri Paliative din Botoșani rămâne închis, ce spune primarul Cosmin Andrei!

Această unitate sanitară va intra sub administrarea Consiliului Local și a Spitalului de Recuperare din Botoșani, ca secție a acestuia.

Spitalul de Îngrijiri Paliative din Botoșani este, în continuare, închis. Clădirea nu poate fi preluată încă de municipalitate pentru a fi dată în folosință din cauza unor probleme.

Demersurile pentru Spitalul de Îngrijiri Paliative au fost făcute în anul 2013, șantierul fiind deschis în urmă cu 7 ani, iar termenul de finalizare era vara anului 2018.

Din cauza mai multor probleme și neînțelegeri, lucrările s-au finalizat în 2022, însă unitatea nu a devenit funcțională nici până astăzi.

 

„Ultima informare pe care am primit-o de la CNI a fost că s-a contractat realizarea unei expertize pentru lucrările care nu au fost conforme acolo, pe partea de gaze medicale – instalația de acolo trebuie refăcută. Nu oricine poate reface această instalație. S-a făcut expertiză și mi-au transmis că era în licitație desemnarea unui câștigător care să spună Companiei Naționale de Investiții ce lucrări mai trebuie făcute, pentru a putea primi avizele ISU, pe scurt, la recepție”, a declarat Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani.

Unitatea construită de la zero este destinată bolnavilor aflați în stadii terminale ale unor boli cronice. Aceasta are subsol, parter și trei etaje, spații pentru investigații RMN, pentru radiografii, sală de mese, opt saloane și o capacitate de 100 de paturi.

Valoarea investiţiei este de 15,6 milioane de lei, scrie Radio Iași.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...