Spitalul de Îngrijiri Paliative din Botoșani rămâne închis, ce spune primarul Cosmin Andrei!

Această unitate sanitară va intra sub administrarea Consiliului Local și a Spitalului de Recuperare din Botoșani, ca secție a acestuia.

Spitalul de Îngrijiri Paliative din Botoșani este, în continuare, închis. Clădirea nu poate fi preluată încă de municipalitate pentru a fi dată în folosință din cauza unor probleme.

Demersurile pentru Spitalul de Îngrijiri Paliative au fost făcute în anul 2013, șantierul fiind deschis în urmă cu 7 ani, iar termenul de finalizare era vara anului 2018.

Din cauza mai multor probleme și neînțelegeri, lucrările s-au finalizat în 2022, însă unitatea nu a devenit funcțională nici până astăzi.

 

„Ultima informare pe care am primit-o de la CNI a fost că s-a contractat realizarea unei expertize pentru lucrările care nu au fost conforme acolo, pe partea de gaze medicale – instalația de acolo trebuie refăcută. Nu oricine poate reface această instalație. S-a făcut expertiză și mi-au transmis că era în licitație desemnarea unui câștigător care să spună Companiei Naționale de Investiții ce lucrări mai trebuie făcute, pentru a putea primi avizele ISU, pe scurt, la recepție”, a declarat Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani.

Unitatea construită de la zero este destinată bolnavilor aflați în stadii terminale ale unor boli cronice. Aceasta are subsol, parter și trei etaje, spații pentru investigații RMN, pentru radiografii, sală de mese, opt saloane și o capacitate de 100 de paturi.

Valoarea investiţiei este de 15,6 milioane de lei, scrie Radio Iași.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...