Spitalul de Îngrijiri Paliative din Botoșani rămâne închis, ce spune primarul Cosmin Andrei!

Această unitate sanitară va intra sub administrarea Consiliului Local și a Spitalului de Recuperare din Botoșani, ca secție a acestuia.

Spitalul de Îngrijiri Paliative din Botoșani este, în continuare, închis. Clădirea nu poate fi preluată încă de municipalitate pentru a fi dată în folosință din cauza unor probleme.

Demersurile pentru Spitalul de Îngrijiri Paliative au fost făcute în anul 2013, șantierul fiind deschis în urmă cu 7 ani, iar termenul de finalizare era vara anului 2018.

Din cauza mai multor probleme și neînțelegeri, lucrările s-au finalizat în 2022, însă unitatea nu a devenit funcțională nici până astăzi.

 

„Ultima informare pe care am primit-o de la CNI a fost că s-a contractat realizarea unei expertize pentru lucrările care nu au fost conforme acolo, pe partea de gaze medicale – instalația de acolo trebuie refăcută. Nu oricine poate reface această instalație. S-a făcut expertiză și mi-au transmis că era în licitație desemnarea unui câștigător care să spună Companiei Naționale de Investiții ce lucrări mai trebuie făcute, pentru a putea primi avizele ISU, pe scurt, la recepție”, a declarat Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani.

Unitatea construită de la zero este destinată bolnavilor aflați în stadii terminale ale unor boli cronice. Aceasta are subsol, parter și trei etaje, spații pentru investigații RMN, pentru radiografii, sală de mese, opt saloane și o capacitate de 100 de paturi.

Valoarea investiţiei este de 15,6 milioane de lei, scrie Radio Iași.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...