Se fură apă ca-n codru în Botoșani. Afaceriști și parohii, printre cei prinși cu ocaua mică

Compania de apă și canal din Botoșani a descoperit că numai în jumătate de an, pe teritoriul județului, au fost consumați peste 38.000 de metri cubi de apă în mod fraudulos.

Printre cei prinși cu ocaua mică sunt și afaceriști, dar și parohii.

Serviciul antifraudă al companiei de apă și canal a județului Botoșani, Nova Apaserv, societate unde Consiliul Județean Botoșani este acționar majoritar, a descoperit furturi masive de apă, pe tot teritoriul județului, scrie Adevărul.

Consumul fraudulos de apă a fost descoperit în urma unor controale la peste 200 de utilizatori din județ, atât persoane fizice, dar și agenți economici, biserici, instituții. Rapoartele controalelor indică o realitate halucinantă. Nu mai puțin de 38.000 de metri cubi de apă au fost utilizați fraudulos, numai în ultimele șase luni ale anului 2023.

 

Jumătate din cei verificați consumau apă fraudulos

Rapoartele prezentate de corpul de control, Consiliului de Administrație al Nova Apaserv, indică o realitate absolut îngrijorătoare. Dintre cei 200 de utilizatori controlați, jumătate consumau apă fraudulos. Este vorba în special despre localnici care trăiesc la casă și au învățat diferite metode prin care pot păcăli contorul de apă, reușind să declare mult mai puțin decât consumă în realitate. Au fost descoperiți inclusiv cei care „s-au înțepat“ la rețeaua de apă fără să aibă un contract de prestări servicii cu Nova Apaserv.

Pe lângă utilizatori casnici, au fost prinși cu ocaua mică și agenți economici, dar și parohii. La firme și biserici fie lipseau sigiliile de la apometre, fie aveau aparatele de măsurat consumul blocat, fiind consumați fraudulos sute de metri cubi de apă. Nu lipsesc nici cazurile în care au fost depistate branșamente clandestine și distrugerea sigiliilor.

Pagube de sute de mii de lei

În urma furturilor masive de apă, Nova Apaserv a raportat pierderi de peste 240.000 de lei. Cei prinși consumând apă fraudulos au fost, în unele cazuri, debranșați de la rețea. Restul au fost obligați să plătească, în tranșe acolo unde sumele erau mari, pagubele făcute către operatorul de apă.

Județul Botoșani, deși este al doilea din România ca suprafață de luciu de apă, are mari probleme cu alimentarea populației. În fiecare vară, oamenii rămân fără apă la robinete, mai ales pe tronsonul Botoșani-Flămânzi. De vină sunt în principal magistralele prea înguste și prea vechi pentru consumul actual. Majoritatea sunt din anii '70 și sunt foarte degradate. Se estimează că de la Botoșani la Flămânzi, aproximativ 70% din apă se pierde pe rețea. Nova Apaserv spune că de vină este și consumul fraudulos de apă care aduce pierderi societății.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...