PSD demarează revoluția administrativă. Marcel Ciolacu pregătește redesenarea județelor și a comunelor (surse)!

Comisia va avea sarcina de a defini noile configurații administrative, luând în considerare atât eficiența actului de guvernare, cât și nevoile cetățenilor.

Marcel Ciolacu, liderul Partidului Social Democrat (PSD), a fost mandatat de Consiliul Politic Național al partidului pentru inițierea unui amplu proces de reorganizare administrativ-teritorială, potrivit unor surse politice. Această inițiativă de anvergură vizează o posibilă reconfigurare a județelor și desființarea unor comune.

Un proiect de lege cu echipă dedicată

Conform surselor, proiectul de lege care va sta la baza reorganizării va fi elaborat de Marcel Ciolacu împreună cu o comisie special constituită în interiorul PSD. Echipa va fi formată din lideri politici și administrativi de prim rang, printre care:

 

-Președintele Asociației Municipiilor din România;

-Președintele Uniunii Consiliilor Județene;

-Prim-vicepreședintele PSD, Daniel Băluță;

-Vicepremierul Marian Neacșu;

-Doi primari PSD de orașe;

-Doi primari de municipii;

-Doi primari de comune.

Comisia va avea sarcina de a defini noile configurații administrative, luând în considerare atât eficiența actului de guvernare, cât și nevoile cetățenilor.

Negocieri în coaliție și depunerea proiectului în Parlament

După finalizarea proiectului de lege, acesta va fi negociat în cadrul coaliției guvernamentale, urmând ca versiunea finală să fie înaintată Parlamentului spre dezbatere și aprobare. PSD își propune ca procesul să fie unul transparent și incluziv, având ca obiectiv obținerea unui consens larg.

O comisie parlamentară, scenariu alternativ

Pe lângă abordarea internă a PSD, sursele politice menționează și un alt scenariu. Acesta presupune constituirea unei comisii parlamentare care să se ocupe de elaborarea proiectului privind reorganizarea administrativ-teritorială. Comisia ar urma să includă reprezentanți ai tuturor partidelor parlamentare, experți în administrație publică și membri ai societății civile.

Reorganizarea administrativ-teritorială reprezintă un subiect de dezbatere în spațiul public de mai mulți ani, fiind considerată o măsură necesară pentru eficientizarea guvernării și reducerea birocrației.

S-a vorbit de-a lungul anilor și despre formarea unor regiuni, pe baza actualelor regiuni de dezvoltare, și desființarea județelor. O asemenea operațiune ar fi însă posibilă doar prin modificarea Constituției.

Sursa ȘtiripeSurse.ro

 

 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...