PSD demarează revoluția administrativă. Marcel Ciolacu pregătește redesenarea județelor și a comunelor (surse)!

Comisia va avea sarcina de a defini noile configurații administrative, luând în considerare atât eficiența actului de guvernare, cât și nevoile cetățenilor.

Marcel Ciolacu, liderul Partidului Social Democrat (PSD), a fost mandatat de Consiliul Politic Național al partidului pentru inițierea unui amplu proces de reorganizare administrativ-teritorială, potrivit unor surse politice. Această inițiativă de anvergură vizează o posibilă reconfigurare a județelor și desființarea unor comune.

Un proiect de lege cu echipă dedicată

Conform surselor, proiectul de lege care va sta la baza reorganizării va fi elaborat de Marcel Ciolacu împreună cu o comisie special constituită în interiorul PSD. Echipa va fi formată din lideri politici și administrativi de prim rang, printre care:

 

-Președintele Asociației Municipiilor din România;

-Președintele Uniunii Consiliilor Județene;

-Prim-vicepreședintele PSD, Daniel Băluță;

-Vicepremierul Marian Neacșu;

-Doi primari PSD de orașe;

-Doi primari de municipii;

-Doi primari de comune.

Comisia va avea sarcina de a defini noile configurații administrative, luând în considerare atât eficiența actului de guvernare, cât și nevoile cetățenilor.

Negocieri în coaliție și depunerea proiectului în Parlament

După finalizarea proiectului de lege, acesta va fi negociat în cadrul coaliției guvernamentale, urmând ca versiunea finală să fie înaintată Parlamentului spre dezbatere și aprobare. PSD își propune ca procesul să fie unul transparent și incluziv, având ca obiectiv obținerea unui consens larg.

O comisie parlamentară, scenariu alternativ

Pe lângă abordarea internă a PSD, sursele politice menționează și un alt scenariu. Acesta presupune constituirea unei comisii parlamentare care să se ocupe de elaborarea proiectului privind reorganizarea administrativ-teritorială. Comisia ar urma să includă reprezentanți ai tuturor partidelor parlamentare, experți în administrație publică și membri ai societății civile.

Reorganizarea administrativ-teritorială reprezintă un subiect de dezbatere în spațiul public de mai mulți ani, fiind considerată o măsură necesară pentru eficientizarea guvernării și reducerea birocrației.

S-a vorbit de-a lungul anilor și despre formarea unor regiuni, pe baza actualelor regiuni de dezvoltare, și desființarea județelor. O asemenea operațiune ar fi însă posibilă doar prin modificarea Constituției.

Sursa ȘtiripeSurse.ro

 

 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Magazinele cu produse ”second hand”, în vizorul polițiștilor botoșăneni!

astăzi, 13:10

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru verificarea legalității unităților economice cu profil de vânzare a bunurilor &...

„L-am primit cadou”: explicația unui moldovean prins cu un permis de conducere fals la frontieră!

astăzi, 12:55

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca efectuează cercetări în privința unui cetățean moldovean, asupra căruia a fost descoperit un permis de ...

Soluție DEFINITIVĂ în procesul primarului Cosmin Andrei – Decizia Curții de Apel Suceava!

astăzi, 11:56

După un lung șir de amânări, magistrații Curții de Apel Suceava au dat astăzi, 22 iunie, soluția în cazul procesului în care este edilul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei ...