Proiectul de consolidare, restaurare și punere în valoare a Muzeului din Dorohoi intră în linie dreaptă (fotogalerie)

Consiliul Județean Botoșani acordă o atenție deosebită și sprijin deplin instituțiilor de cultură pe care le are în subordine, căutând în mod constant soluțiile și fondurile necesare pentru reabilitarea, conservarea și promovarea acestui domeniu, care constituie un adevărat brand al județului nostru.

Proiectul „Consolidare, restaurare și punere în valoare a Muzeului de Științele Naturii Dorohoi” a primit avizul Consiliului Tehnico-Economic din cadrul Ministerului Culturii. Valoarea avizată a proiectului este de 68,5 milioane lei, adică echivalentul a 13,8 milioane de euro. Partea de cofinanțare ce revine Consiliului Județean Botoșani este în valoare de 5 milioane de lei.

 

„Reabilitarea clădirii Muzeului de Științele Naturii Dorohoi este un proiect important în domeniul cultural al județului Botoșani și ne bucurăm că acest proiect a intrat în linie dreaptă. Prin transpunerea în practică a acestui proiect, vom avea parte de un muzeu modern, care să pună în evidență valoroasele exponate pe care le are în patrimoniu, precum colecția de insecte și fluturi exotici a profesorului Ioan Nemeş, colecția de fluturi exotici a farmacistului Wilhelm Weber, colecția de păsări de pe continentul african a profesorului Cătălin Rang sau expoziția de obiecte de sticlă-porțelan realizate în fosta fabrică de sticlă din Dorohoi”,  a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani.

Pe lângă lucrările de consolidare, restaurare și punere în valoare a patrimoniului expozițional, la Muzeul de Științele Naturii Dorohoi se va readuce la viață biblioteca, ce deține peste 6.500 de volume de specialitate și care vor putea fi consultate în sala de lectură. De asemenea, se vor amenaja două laboratoare – unul de cercetare și unul de conservare –, un auditorium, o sală de educație muzeală, una pentru conferințe și simpozioane și o cafenea.

Proiectul se derulează în cadrul Programului național de restaurare a monumentelor istorice, finanțat din bugetul Ministerului Culturii și gestionat de Institutul Național al Patrimoniului.

Clădirea Muzeului a fost construită la 1887 ca sediu al Prefecturii județului Dorohoi, fiind prima clădire publică din oraș care a beneficiat de instalație de apă, canalizare și încălzire centralizată.







 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...

Comunicat de presă finalizare proiect - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

astăzi, 12:21

UAT COMUNA MIHĂLĂȘENI, în calitate de beneficiar anunță finalizarea proiectului „Construirea și dotarea unui centru de zi pentru copiii aflați în situație de risc de separare...

Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026!

astăzi, 11:19

Din 1 iulie 2026, vârsta de pensionare în România crește din nou, conform calendarului stabilit prin lege. Această majorare face parte dintr-un proces gradual de armonizare a v&aci...