Parteneriat pentru dezvoltare la Institutia Prefectului

In sala de videoconferinte a Prefecturii a avut loc astazi sedinta de incheiere a proiectului Parteneriat pentru dezvoltare, solicitant Primaria comunei Mitoc, la care Institutia Prefectului din judetul Botosani este partener.

Scopul acestui proiect a fost realizarea unei retele informatice la nivelul administratiei publice rurale din partea de nord a judetului Botosani, care sa asigure servicii de videoconferinta, telefonie VoIP si mesagerie unificata, fiind finantat prin Fondul de Modernizare pentru Dezvoltarea Administratiei la nivel local III-IV PHARE 2005/017-553.01.03.06, se arata intr-un comunicat emis de Institutia Prefectului Botosani.

Astazi s-a luat legatura cu doua comune, Mitoc si Ungureni, pentru o prezentare si verificare a conexiunii prin reteaua VPN. Reteaua VPN isi propune economisirea resurselor si a timpului reprezentantilor si functionarilor administratiilor locale din judet prin reducerea deplasarilor pentru rezolvare a unor probleme specifice. Ca o medie pe zona de nord o ora jumatate dus si o ora jumatate intors, deci se pot economisi trei ore din timpul necesar pentru o deplasare la Prefectura Botosani.

Un efect secundar benefic al acestui proiect este ca partenerul ce asigura comunicatia, Romtelecom , a facut investitii suplimentare, in afara banilor alocati prin proiect, astfel incat judetul Botosani este primul judet cu infrastructura digitala suta la suta, a declarat Viorel Iliuta, directorul Romtelecom Botosani.

Primarul comunei Mitoc, Vasile Capota, a mentionat in cadrul sedintei ca este necesar ca si institutiile publice deconcentrate sa beneficieze de VPN, pentru a fi depasit dezavantajul asezarii geografice a unor comune, situate la granita, favorizand comunicarea dintre acestea.

Sunt institutii publice deconcentrate care si-au prins in bugetul pentru anul viitor costurile pentru aderarea la VPN, astfel incat prin aceasta retea se vor vehicula informatii pentru mai multe institutii. Speram ca in cel mai scurt timp sa avem legatura si cu institutiile deconcentrate prin acest sistem, a spus Gheorghe Sorescu, prefectul judetului Botosani.

In cursul lunii decembrie se va stabili o zi pentru instruirea a 1-2 persoane din fiecare primarie pentru folosirea sistemului de teleconferinta.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă alimentară în două supermarketuri: Produs retras din Lidl și Kaufland!

astăzi, 09:05

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor îi îndeamnă pe consumatori să verifice produsele cumpărate și să nu le consume dacă fac parte din lotu...

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...

„Ștefan Luchian – 110 ani de nemurire prin artă” la Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești!

astăzi, 08:23

Duminică, 28 iunie 2026, Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești organizează un eveniment comemorativ dedicat împlinirii a 110 ani de la moartea marelui pictor român Ștef...