Oportunități de colaborare între Municipiul Botoșani și orașul Bălți

Cătălin Mugurel Flutur, primarul municipiului Botoșani a avut onoarea și bucuria de a primi o delegație a orașului Bălți - Republica Moldova, condusă de primarul interimar Igor Șeremet, Din delegație au făcut parte Serghei Culibaba, consilier în cadrul departamentului de relații externe și investiții și Maricel Țăruși, consilier al președintelui Uniunii Consiliilor Raionale din Moldova.

Reprezentanții orașului de pe malul stâng al Prutului au fost impresionați de dezvoltarea municipiului Botoșani și de anvergura fondurilor europene atrase în acest sens, motiv pentru care au dorit ca edilii municipiului Botoșani să le împărtășească câte ceva din experiența lor.

„Noi ne dorim dezvoltarea orașului Bălți, vrem să lăsăm ceva în urma noastră și de asta am venit aici. Ne interesează absolut toate aspectele administrației publice locale, de la urbanism și canalizare până la turism și promovare culturală. Și pentru asta cu siguranță avem nevoie de fonduri europene”, a declarat Igor Șeremet, primarul interimar al orașului Bălți.

 

Drept urmare, Cătălin Mugurel Flutur, primarul municipiului Botoșani  le-a împărtășit câteva aspecte legate de atragerea fondurilor europene.

“Nu vă ascund faptul că este destul de greu să atragi aceste fonduri. Din fericire, primaria municipiului Botoșani nu a ratat nici un proiect, asta pentru că avem și o echipă extraordinară, aici, la primărie. Cred însă că este singura dumneavoastră șansă pentru a vă dezvolta”, a precizat Cătălin Flutur. 

Primarul municipiului a declarat că această colaborare, care ulterior ar putea fi însoțită de o înfrățire cu orașul Bălți să nu se rezume “la un schimb de fanioane, ci să fie un accord de colaborare pe termen lung”.

Delegația de la Bălți a vizitat ulterior Parcul Regional de Agrement Cornișa  dar și o parte din  lucrările realizate cu fonduri europene de primăria municipiului Botoșani : Pietonalul Transilvaniei, Pietonalul Unirii sau Pietonalul Bancar și Parcul Mihai Eminescu.

Alături de Cătălin Mugurel Flutur, primarul municipiului Botoșani, oaspeții moldoveni au fost primiți de Adriana Zăiceanu - city managerul-ul municipiului Botoșani, Ioan Apostu - secretarul municipiului Botoșani și de Eugen Țurcanu - directorul DSPSA. 

Comunicat de presă Primăria Botoșani


 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...