O clădire monument istoric, proprietate a Ministerului Sănătăţii, în avansată stare de degradare

O clădire monument istoric din municipiul Botoşani, care este acum în proprietatea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), se află într-o avansată stare de degradare, iar autorităţile culturale atrag atenţie asupra pericolului prăbuşirii imobilului.

Casa Garabet Ciolac a fost construită în anii 1850 de o familie de negustori armeni, iar din 1948 se află în proprietatea statului, după un proces de naţionalizare. Situată în zona ultracentrală a municipiului Botoşani, pe strada Marchian, nr. 7, clădirea este considerată una dintre cele mai valoroase din zonă.

 

„Familie care a construit-o, proprietarii de atunci, erau printre cei mai importanţi negustori armeni din Botoşani. Este foarte important că ea a rămas în picioare şi pe perioada comunistă, având o importantă valoare arhitecturală”, a declarat, pentru Agerpres, directorul Direcţiei Judeţene pentru Cultură (DJC), Dănuţ Huţu.

De mai bine de zece ani, Casa Garabet Ciolac, în care a funcţionat DSP, a fost abandonată. DJC a cerut în mai multe rânduri proprietarului să reabiliteze clădirea, însă, în lipsa fondurilor, demersul a rămas fără rezultat.

„În fiecare an notificăm proprietarul, însă de fiecare dată ni se răspunde că pregătesc proiectul", a precizat Huţu.

Directorul DSP, Monica Adăscăliţei, susţine că face demersuri atât la Ministerul Sănătăţii, cât şi la Ministerul Dezvoltării, pentru a atrage finanţarea necesară refacerii clădirii cu valoare istorică.

„Am încercat, din momentul în care am luat mandatul la DSP Botoşani, să fac demersurile necesare pentru a obţine fonduri pentru reabilitarea acestei clădiri monument istoric. Am făcut o primă vizită la Ministerul Sănătăţii în urmă cu două luni şi urmează să avem o vizită şi la Ministerul Dezvoltării. Încercăm o finanţare din fonduri europene, fie din bugetul ambelor ministere, pentru a reabilita această clădire, pentru că în primul rând este o clădire monument istoric, este o clădire extraordinară, care poate fi utilizată pentru sistemul sanitar”, a precizat Adăscăliţei.

Casa Garabet Ciolac nu a fost reabilitată niciodată, deşi este inclusă pe Lista monumentelor istorice. Clădirea are pe pereţii exteriori mai multe statuete, dar şi elemente ornamentale, care i-au dat şi continuă să îi dea valoare arhitecturală.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noaptea de Sânziene, ce tradiții și superstiții au românii

Tuesday, 23 June 2026

Legendele spun că sânzienele sunt niște fete foarte frumoase, care trăiesc prin păduri sau pe câmpii. Ele se prind în horă și „dau puteri” deosebite florilor și bu...

Secretul unei rutine de styling fără stres

Tuesday, 23 June 2026

În noul sezon estival, atenția se mută spre soluții care protejează firul, se încălzesc repede și lasă părul vizibil mai neted. De aceea, tot mai multe persoane compară opțiunile...

Conducerea PNL a intrat în ședință: Se decide soarta ”trădătorilor”, cu deputatul botoșănean pe listă!

Tuesday, 23 June 2026

Partidul Național Liberal are marți seară o ședință de Birou Politic Național, în care va începe demersurile pentru excluderea liberalilor care l-au susținut pe Adrian Veștea pent...