La Coșula sărăcia se combate cu bani europeni: 4 milioane de euro

La Coșula sărăcia se combate cu bani europeni: 4 milioane de euro

În cadrul unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, în valoare de 4 milioane de euro, peste 200 de persoane nevoiașe din comuna Copălău au beneficiat de reparația locuințelor și de angajarea în câmpul muncii.

Cei peste 200 de locuitori din comună s-au angajat în cadrul unor societăți comerciale înființate la nivelul comunității.

“Este vorba de un proiect extrem de benefic pentru comunitatea noastră. Pe lângă banii din proiect, bugetul local a avut o contribuție de 2 la sută, persoanele aflate în dificultate beneficiind de o integrare utilă. Am reușit să angajăm peste 200 de persoane în cadrul celor 20 de societăți comerciale care s-au înființat în cadrul proiectului. Tot în cadrul programului s-a realizat reabilitarea completă a unui număr de 27 de locuințe aparținând familiilor nevoiașe din localitățile comunei noastre”, a declarat Mircia Acatrinei primarul comunei Coșula.

În primăvara anului viitor, alte peste 200 de persoane vor participa în cadrul unor cursuri de formare profesională, fiind destinate celor care doresc să devină patisieri, tâmplari, lucrători comerciali sau bucătari.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tinerii pot cere bani de la stat pentru a-și cumpăra calculatoare noi și-n acest an. Cererile se pot depune până-n aprilie

Joi, 20 Ianuarie 2022
205

Elevii și studenții din țara noastră pot cere bani de la stat și în acest an pentru a-și cumpăra un calculator nou, potrivit unui ordin al Ministerului Educației (ME) oficializat joi. De...

Spectacol dedicat Zilei Micii Uniri, oferit de Rapsozii Botoșanilor

Joi, 20 Ianuarie 2022
232

Consiliul Județean (CJ) din Botoșani împreună cu Orchestra Populară „Rapsozii Botoșanilor” vă invită la sărbătoarea dedicată Zilei Micii Uniri – Împlinirea a 163 de ani de la Unirea ...

Jandarmeria Botoșani la ora bilanțului. În anul 2021 au fost constatate sute de infracțiuni, fiind aplicate amenzi de peste un milion de lei

Joi, 20 Ianuarie 2022
148

Anul 2021 a reprezentat, pentru Inspectoratul de Jandarmi Județean (IJJ) din Botoșani, o perioadă de adaptare acțional-instituțională, determinată de contextul epidemiologic generat de răsp&ac...