Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă până pe 1 iulie.

Încă din această noapte, echipele s-au organizat pentru a gestiona criza și a limita la maximum perioada de nefuncționare a sistemului.

Ne cerem scuze public tuturor botoșănenilor care, în condiții extrem de grele și pe temperaturi extreme, sunt obligați să suporte lipsa apei.

 

Aceste scuze vin atât în numele companiei de apă, cât și în numele celor care, ani de zile, au fost pasivi, au ignorat această problemă și nu au mișcat un deget pentru reabilitarea și modernizarea rețelelor degradate”, spune Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani.

Reprezentanții companiei de apă susțin că avaria a apărut din cauza caniculei, a mișcărilor de teren și dilatările termice, care au pus presiune pe rețea, fapt care a dus la cedarea îmbinării mecanice prin smulgerea conductei din PEHD din compensatoare, pe magistrala de alimentare DN 560 Stânca.

„Când ne confruntăm cu temperaturi extreme, consumul crește, iar conductele vechi, care trebuiau schimbate de cel puțin 15 ani, cedează rând pe rând. Aceasta este cruda realitate.

Astăzi nu avem altă opțiune decât să fim extrem de hotărâți, atenți și organizați pentru a remedia avariile în cel mai scurt timp posibil.

Echipele Nova ApaServ sunt pe teren și lucrează susținut. În următoarele ore vor finaliza reparațiile tehnice, urmând ca apoi să intre în etapa de umplere a conductelor și repunere sub presiune a sistemului.

Minuni peste noapte nu se pot face acolo unde infrastructura a fost abandonată timp de zeci de ani.

Echipele rămân mobilizate pe teren până la rezolvarea situației”, mai spun reprezentanții Consiliului Județean Botoșani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...