Câțiva botoșăneni cer schimbarea sensului unic de pe o stradă din oraș: „Era la mica înțelegere” (Video)

Consilierii locali ai Primăriei Municipiului Botoșani s-au întrunit, joi, în cadrul ședinței ordinare aferente lunii ianuarie. Nu este prima ședință din an, deoarece până în momentul de față au mai avut loc două ședințe extraordinare.

În cadrul ședinței de astăzi, Andrei Amos, consilier local din partea PNL, a prezentat o rugăminte a mai multor cetățeni care locuiesc în zona străzii Gheorghe Hasnaș. Locuitorii din zona respectivă solicită să se renunțe la indicatorul de sens unic de pe strada Gheorghe Hasnaș.

 

Motivul invocat ar fi faptul că intersecția către oraș ar fi una dificilă și ar fi avut loc multe accidente.

La prima întâlnire a Comisiei de Sistematizare a Circulației am rugămintea să se analizeze renunțarea la indicatorul sens unic pe strada Gheorghe Hasnaș, porțiunea între Popa Șapcă și Strada Crinilor. Strada se îngustează în deal. Toți cetățenii care vin din drumul Tătarilor și încearcă să ajungă în oraș sunt nevoiți să meargă pe Popa Șapcă, Cernavodă, Crinilor, Ion Pillat și ajung la școala nr. 3. Acolo știți că este o intersecție dificilă, este o casă pe colț și dacă mai găsești o mașină parcată în dreptul casei ești nevoit să ieși foarte mult în stradă, iar acolo s-au întâmplat multe accidente. Pe Gheorghe Hasnaș nu era înainte niciun indicator și era la mica înțelegere între șoferi. Acum s-ar putea pune un indicator cu drum care se îngustează și prioritate pentru cei care urcă. Aceasta este rugămintea celor care locuiesc acolo”, a declarat Andrei Amos, consilier local din partea PNL.

Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani, susține că nu se poate renunța la indicatorul de sens unic, deoarece strada are o lățime foarte mică și nu încap două mașini pe sens. Însă, o soluție ar fi să facă sensul unic invers.

Nu se poate dublu pe sens pe o lățime de 3,5 metri pe acel tronson. Circulația în ambele sensuri dacă este stipulată cine are prioritate într-o direcție sau alta tot nu încap două mașini. Dacă nu încap cum să facem dublu sens? Putem să facem cel mult invers sensul. Dar nu rezolvă situația, pentru că drumul este foarte îngust. Reglementările acestea au apărut în momentul în care s-a reabiliat și a fost necesar un aviz. Înainte când era drum de pământ și se circula la mica înțelegere era altceva. Aceasta este explicația”, a precizat Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani.

De aceeași părere este și Marian Voinescu, consilier local din partea AUR, care a mai adăugat faptul că locuiește în zona respectivă și cunoaște foarte bine situația de acolo.

Referitor la interpelarea făcută de domnul Amos Andrei cu privire la strada Gheorghe Hasnaș, eu aș zice să facem sensul unic invers. Ar fi o soluție din perspectiva mea, deoarece atunci când vii din oraș îți vine ușor să virezi pe lângă Școala 3 din direcția Școlii 8 și e mai ușor să cedezi prioritatea. Aș propune să facem sensul unic în coborâre”, a intervenit Marian Voinescu, consilier local AUR.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

astăzi, 13:10

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...