Vin zile grele pentru cei care suferă de alergii: Nor gros de polen de ambrozie peste România!

Cea mai afectată zonă din țară va fi în partea de Nord-Est.

Sunt zile grele pentru milioane de oameni care suferă de alergie, pentru că, în aer, concentrațiile de polen, în special de la ambrozie, ating cote maxime în această perioadă. Zona de nord-est a țării este cea mai afectată.

Măsurătorile făcute cu ajutorul senzorilor montați în întreaga Europă, arată că timp de trei zile, ne vom afla în punctul maxim de răspândire a polenului de ambrozie.

Conform măsurătorilor făcute de Institutul Meteorologic din Finlanda, întreagă Europă este traversată, în această perioadă, de un nor gros de polen de ambrozie.

 

Romania este colorata în vișiniu, semn că indicele de polenizare este extrem de ridicat, pe alocuri nociv, scrie publicația ȘtirileProTv.ro.

Hărțile interactive ne arată că ambrozia, dar și polenul bun de la alte plante care sunt în plină înflorire, în amestec cu praful, formează un nor dens, cel puțin până la mijlocul acestei săptămâni.

Iar acest nor staționează și deasupra României. Foarte afectat este nord-estul țării, în special zona Moldovei, unde seceta a făcut prăpăd.

Peste zona de est a României vedem o culoare vișinie, asta înseamnă cea mai mare concentrație posibila, de peste 1000 de grăunciori pe metru cub, însemnând o valoare foarte, foarte mare”, a declarat silviu Gurlui, profesor la Facultatea de Fizică din cadrul UAIC din Iași.

1 din 5 romani este alergic la ambrozie, arată datele Ministerului Sănătății.

Temperaturile ridicate din ultima perioada au ajutat planta să se dezvolte și să înflorească timpuriu. Practic, canicula a prelungit sezonul de alergii cu o luna de zile.

Pe de altă parte, din cauza cantității mari de polen nociv din aer, albinele au încheiat sezonul de producție a mierii cu o luna mai devreme.

Și in acest an, de pe rafturi lipseste vaccinul antiambrozie, produs de o companie franceză, care a anunțat Agenţia Naţională a Medicamentului că nu îl mai poate furniza din cauza unor probleme tehnice.

Soluțiile la îndemăna bolnavilor rămân, asadar, măștile și ochelarii de protecție, purificatoarele de aer și spălatul pe mâini și pe față cât mai des.

Autoritățile sunt obligate prin lege sa curețe terenurile de ambrozie, dar nimeni nu respectă prevederile legale.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...