Viitorii salvatori au început stagiul de pregătire la ISU Botoșani!

Printre ei se află și Alexandra - Carla, prima femeie din Botoșani admisă la această școală de subofițeri.

Alexandra-Carla, Gabriel, Robert- Gil, Ruben-Corneliu, Alin, Alexandru, Claudiu-Dumitrel, Pavel-Daniel, Ionel-Bogdan, Sebastian și Andrei-Cătălin sunt 11 tineri din județul Botoșani care urmează cursurile Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești, seria februarie - decembrie 2025.

De astăzi, aceștia au început stagiu de pregătire la ISU Botoșani.

Printre ei se află și Alexandra - Carla, prima femeie din Botoșani admisă la această școală de subofițeri.

 

Cu multă ambiție și determinare, viitorii salvatori s-au pregătit temeinic pentru a fi admiși la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă Boldești.

Până pe 15 iunie, alături de pompierii din cadrul Detașamentelor Botoșani și Dorohoi, își vor perfecționa abilitățile și vor învăța direct de la profesioniști cum să intervină eficient în situații de urgență.

“Această etapă este una esențială în formarea lor, iar sprijinul și îndrumarea tutorilor profesionali cu experiență îi vor ajuta să descopere tainele meseriei de pompier și să devină adevărați salvatori.

Suntem mândri de ei și le dorim mult succes în această perioadă de practică,” au declarat reprezentanții ISU Botoșani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...