Viceprimarul Viorel Iliuta: "Am decis sa plec"

Viceprimarul Viorel Iliuta a declarat dupa sedinta de Consiliu Local ca a decis sa plece de la conducerea Primariei Botosani, dar o decizie finala o va lua peste cateva zile.

 "In acest moment am decis sa plec, dar nu trebuie sa uit ca am ajuns cu votul botosanenilor si ca am muncit din greu alaturi de PNL, de USL, sa ajungem in Primarie. Inainte de a lua o decizie finala am convenit sa vorbesc cu cetatenii care m-au votat. Trebuie sa vorbesc si cu oamenii care m-au trimis aici pentru ca nu vreau sa fie un semn de lasitate. Am inceput deja discutiile cu acestia si o reactie foarte interesanta am primit de la o femeie care mi-a spus ca decat sa fiu mobilier mai bine plec. Nu este o decizie simpla nici pentru mine nici pentru partidul pe care il reprezint", a spus Viorel Iliuta.

Acesta a precizat ca in urmatoarele doua saptamani va purta discutii cu cetatenii si va lua o decizie finala dupa ce va afla parerea acestora. Viceprimarul a spus ca va avea consultari si cu colegii din partid.

Pe de alta parte, Iliuta a spus ca nu isi va da demisia din functia de viceprimar daca primarul Ovidiu Portariuc ii va reda atributiile pe care i le-a luat  nejustificat.

"Eu aceste atributiuni le-am negociat ca sa vin in Primarie", a spus Viorel Iliuta.

Viceprimarul a mai spus ca in cazul in care va renunta la mandat va accepta sa preia conducerea Spitalului Judetean Mavromati, propunere care a fost lansata de presedintele PNL, Florin Turcanu.

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...