Vezi cum făceau tranzacțiile valutiștii anchetați de polițiștii botoșăneni!

Valutistul sucevean Dan Gulei Andronic, din Ipoteşti, a fost reţinut în cursul zilei de ieri de procurorii de la Botoşani, sub acuzaţia că a făcut parte dintr-o reţea de spălare de bani, evaziune fiscală şi cămătărie, reţea în care, în numai câteva luni de monitorizare, s-au făcut tranzacţii ilegale de peste un milion de euro.

Andronic se află pe o lista de şapte învinuiţi care au fost încătuşaţi ieri pentru 24 de ore şi, cel mai probabil, vor fi duşi astăzi în faţa instanţelor de judecată cu propunere de arestare preventivă. Restul indivizilor acuzaţi sunt valutişti din Botoşani.

Valutiştii se întâlneau la Dumbrăveni şi schimbau între ei sume uriaşe de bani

Luni dimineaţa, la primele ore, s-au făcut nu mai puţin de 15 percheziţii, nouă la Botoşani, şase la Suceava, fiind vizate – aşa cum au transmis anchetatorii printr-un comunicat de presă - şapte persoane cu vârste cuprinse între 39 şi 58 de ani.

La acţiune au participat poliţişti de la Serviciile de Investigarea Fraudelor din cele doua inspectorate judeţene de poliţie, Suceava şi Botoşani.

În urma administrării probatoriului, poliţiştii au stabilit că, în perioada martie – iulie 2013, suspecţii s-ar fi sustras de la plata obligaţiilor fiscale prin ascunderea sursei impozabile, ca urmare a desfăşurării de activităţi ilegale de schimb de valută şi cămătărie. Ulterior, sumele de bani obţinute din aceste activităţi ar fi fost introduse în circuitul economic legal, prin intermediul unuia dintre suspecţi, administrator al mai multor case de schimb valutar din municipiul Suceava, fără evidenţierea în contabilitatea societăţii respective, se arată în comunicatul anchetatorilor.

Practic, valutiştii din Botoşani adunau sumele provenite din schimbul valutar, cămătărie, tranzacţii imobiliare şi le trimiteau la Suceava, unde erau trecute prin punctele de lucru ale firmei valutistului Andronic, pentru a li se pierde urma. Banii erau ulterior aduşi înapoi la Botoşani şi introduşi pe piaţa neagra. Surse judiciare susţin ca întâlnirile dintre valutiştii botoşăneni şi suceveanul Andronic aveau loc la Dumbrăveni, iar aici se făceau şi schimburile de valută.

Printre sumele uriaşe de valută se aflau şi investiţiile unor oameni de afaceri din Botoşani, care au pus la dispoziţia grupării teancuri întregi de euro, dolari, lire sterline etc. pentru a fi rulaţi şi a scoate profit.

Citeste mai mult pe Monitorul de Suceava

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...