Vezi cu ce se laudă primarul Ovidiu Portariuc după un an de mandat-VIDEO

Primarul Ovidiu Portariuc consideră că la un an de când a venit la conducerea Primăriei Botoșani au început să se concretizeze o parte dintre proiectele promise botoșănenilor.

Edilul șef al municipiului susține că rezultate și mai vizibile vor fi în următorii ani pentru că sunt multe proiecte care necesită o perioadă mai îndelungată de timp, nu câteva luni.

“Principala realizare cred că e cea legată de transferul terenului de la armată, cele 47 de hectare, e vorba de un patrimoniu de milioane de euro care trece la Consiliul Local, care ne permite dezvoltarea ulterioară. O altă realizare de care mă bucur este ieșirea din izolare a Botoșaniului. Am reușit să creem conexiuni, poduri, către foarte multe ambasade, și rezultatul se va vedea în următorii ani în relațiile comerciale. Ca nerealizare, dacă ar fi să reproșez ceva ar fi partea mai puțină fermă în a discuta cu personalul subordonat din Primărie, în prima parte a anului. Lucrurile s-au schimbat când am văzut că nu se mișcă așa cum vreau.", a spus primarul Ovidiu Portariuc.

Cât privește problema câinilor comunitari, una dintre principalele teme din campania electorală, acesta a spus că s-a încercat rezolvarea încă din lunile noiembrie-decembrie, dar au fost anumite piedici legislative, dar și o opoziție din partea asociațiilor pentru protecția animalelor.

Portariuc dă asigurări că în luna iulie, odată cu construirea noului padoc, vor deveni vizibile acțiunile municipalității referitoare la această problemă.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...