Vezi câștigătorii concursului "Școala mea protejează mediul"

Miercuri, 5 iunie, întreaga comunitate internaţională sărbătoreşte ZIUA MONDIALĂ A MEDIULUI.

Tema acestui an, Gândeşte. Mănâncă. Salvează.ne atrage atenţia asupra impactului deosebit de grav pe care îl are risipa de alimente asupra mediului înconjurător.

Agenţia pentru Protecţia Mediului Botoşani a organizat astăzi, împreună cu Primăria municipiului Botoşani, ISJ Botoşani şi CJGM Botoşani festivitatea de premiere a participanţilor la concursul Şcoala mea protejează mediul – ediţia a VI a. Câştigătorii ediţiei 2013 a concursului sunt:

I. SECŢIUNEA ŞCOLI GIMNAZIALE

MENŢIUNE: Ecoşcoala gimnazială nr. 17 Botoşani

PREMIUL III: Ecoşcoala gimnazială nr. 12 Botoşani

PREMIUL III: Şcoala gimnazială nr. 11 Botoşani

PREMIUL II: Ecoşcoala gimnazială Grigore Antipa Botoşani

PREMIUL I: Ecoşcoala gimnazială nr. 10 Botoşani

II.SECŢIUNEA LICEE/COLEGII

PREMIUL III: Liceul tehnologic Petru Rareş Botoşani

PREMIUL III: Liceul tehnologic Ellie Radu Botoşani

PREMIUL II: EcoLiceul teoretic Grigore Antipa Botoşani

PREMIUL I: Eco Colegiul Naţional AT Laurian Botoşani

Profesorii coordonatori ai activităţilor ecologice au primit diplome de merit din partea organizatorilor.

De asemenea, s-au acordat 3 diplome de excelenţă pentru organizarea unor evenimente ecologice deosebite pe plan judeţean pentru:

1. prof. CECILIA VICOVEANU – coordonatoarea Cercului de protecţie a mediului din cadrul Palatului Copiilor Botoşani, pentru organizarea celei de a 7 a ediţii a Concursului naţional de protectie a mediului Şi gestul tău contează!

2. prof. ANCUŢA IUREŢ - Liceul tehnologic Petru Rareş Botoşani , pentru organizarea celei de a 7 a ediţii a seminarului judeţean Noi şi natura

3. prof. CONSTANTIN CORDUNEANU – Liceul tehnologic Dimitrie Negreanu Botoşani preşedinte al Asociaţiei pentru Dezvoltare Durabilă OPTIM Botoşani, pentru organizarea celei de a 7 a ediţii a simpozionului Biodiversitate şi Dezvoltare Durabilă.

“E o zi de sărbătoare pentru cei care iubesc şi protejează mediul înconjurător.Festivitatea de azi ne-a dat prilejul să mulţumim celor care au fost alături de noi de-a lungul timpului, atât autorităţi, cât şi cadre didactice. Mesajul pe care îl trimite instituţia noastră în această zi este că fiecare gest pe care îl facem contează şi trebuie să ne schimbăm comportamentul faţă de mediul înconjurător ca să lăsăm generaţiilor viitoare o lume curată şi frumoasă.", a declarat Eugen Mateciuc, directorul APM Botoșani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

astăzi, 21:33

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

astăzi, 19:20

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

astăzi, 18:46

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...