Urban Serv face concurență societății Eco Sal, înființată de Consiliul Județean

Operatorul de salubritate din municipiul Botoșani, Urban Serv, face concurență societății Eco Sal, înființată de Consiliul Județean, intenționând să participe la licitația pentru colectarea și transportul deșeurilor la noul depozit ecologic.

Conducerea Urban Serv poartă deja discuții cu mai mulți operatori de salubritate din județul Botoșani, în vederea unei asocieri pentru a participa la licitația pentru colectarea și transportul deșeurilor din județ la noul depozit de la Stăuceni.

La această licitație intenționează să se înscrie și firma Eco Sal, care a fost înființată tocmai pentru acest scop.

"În master-planul județean de colectare a deșeurilor este prevăzută scoaterea la licitație a colectării și transportul la noul depozit ecologic de la Stăuceni și administrarea depozitului. Urban Serv are în vedere participarea la licitație pentru colectarea și transportul deșeurilor. Avem discuții în acest moment să ne asociem cu o parte din operatorii care își desfășoară activitatea și în celelalte zone, astfel încât să realizăm o asociere și să participăm ca operator regional și să licităm toată zona județului Botoșani", a spus Simion Drelciuc.

În cazul în care nu se va realiza această asociere și Urban Serv nu va deveni operator regional, societatea se va înscrie la licitatția pentru colectarea și transportul deșeurilor din municipiul Botoșani, actualul contract expirând în 2015.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...