La data de 6 mai 2025, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani – Biroul Rutier au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr, de 26 de ani, din municipiul Dorohoi.
Din cercetări, a reieșit faptul că acesta, la data de 6 mai a.c., ar fi condus un autoturism pe o strada din municipiul Dorohoi, fără a deține permis de conducere pentru vreo categorie de autovehicule. Mai mult decât atât, autorizația provizorie de circulație era suspendată din data luna aprilie a.c.
În urma solicitării polițiștilor de a fi testat cu aparatul alcooltest și de a i se recolta probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei, conducătorul auto a refuzat.
Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani, cercetările fiind continuate pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere fără permis, conducere a unui autovehicul neînmatriculat și refuz de prelevare de mostre biologice de sânge, în vedere stabilirii alcoolemiei.