Un prim accident provocat de una dintre maşinile fără şofer ale Google

Una dintre maşinile fără şofer de la Google a lovit un autobuz în California, însă nimeni nu a fost rănit în incident. BBC precizează că a fost pentru prima dată când vehiculul autonom a provocat o coliziune.

Pe 14 februarie, maşina, care se deplasa cu 3 kilometri la oră, a ieşit în faţa unui autobuz care mergea cu 24 de kilometri la oră, pentru a ocoli un obstacol de pe şosea.

Omul aflat în maşina Google a presupus că şoferul autobuzului va încetini pentru a-i permite maşinii să se încadreze pe banda dorită, aşa că nu a preluat controlul manual. Maşina Google a lovit autobuzul în lateral. Bara de protecţie, una dintre roţile din faţă şi un senzor de pe partea şoferilor au fost stricate în coliziune, notează News.ro, citat de digi24.

Accidentul s-a produs în apropiere de sediul Google, în Mountain View.

"Este clar că avem o parte din responsabilitate, deoarece, dacă maşina noastră nu se mişca, nu s-ar fi produs o coliziune. Acestea fiind spuse, şoferul nostru de test a crezut că autobuzul va încetini sau opri pentru a ne permite să ieşim în trafic şi ar fi fost suficient spaţiu pentru asta", se arată într-un comunicat Google.

Maşinile fără şofer de la Google au parcurs deja peste 1,6 milioane de kilometri în Statele Unite şi au fost implicate până acum numai în coliziuni minore, provocate de alţi şoferi.

Google publică lunar un raport în care oferă detalii despre evoluţia acestui tip de maşini.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...