Un nou proiect privind obligativitatea cauciucurilor de iarnă. VEZI PROPUNEREA

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI) a elaborat proiectul ordonanţei de guvern prin care anvelopele de iarnă devin obligatorii. Proiectul Ordonanţei a fost lansat în dezbatere publică. În text se precizează statul ar putea încasa 445 milioane euro reprezentând TVA din vânzarea anvelopelor.

Şoferii nu scapă de obligaţia de a circula cu anvelope de iarnă pe porţiunile de drum acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei. Ministerul Trasnporturilor a elaborat proiectul ordonanţei de guvern care introduce amenzi pentru cei care vor circula fără anvelope de iarnă.

Astfel, va fi considerată contravenţie circulaţia fără anvelope de iarnă sau fără lanţuri pe porţiunile acoperite de zăpadă, gheaţă sau polei. În cazul vehiculelor cu masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al celor de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, maşina trebuie echipată cu anvelope de iarnă pe axele de tracţiune şi/sau să aibă montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate.

Conform proiectului actual, conducătorii vehiculelor care nu sunt dotate cu anvelope de iarnă în sezonul rece vor fi penalizaţi cu 9 până la 20 de puncte, amendă şi reţinerea certificatului de înmatriculare sau înregistrare al maşinii. Amenda este cuprinsă între 2500 şi 4000 de lei. Şoferii prinşi vor plăti şi cheltuielile de degajare a circulaţiei şi elementele de drum distruse.

Aceeaşi amendă este aplicată şi în cazul celor care circulă cu lanţuri pe roţi în zonele unde nu mai este zăpadă pe carosabil. Măsura îi va viza pe proprietarii celor 4,21 milioane autovehicule din România care vor fi supuşi astfel unui efort financiar de 1,85 miliarde euro, din care ar reveni bugetului de stat numai din TVA-ul încasat 445 milioane euro. (Realitatea.net)

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...