Un elev de 17 ani a murit într-un cămin studențesc din Iași, mesajul îndurerat al mamei: „Nu mai lăsaţi copiii să bea energizant!”

Un băiat de 17 ani a murit într-un cămin unde era cazat în cadrul unei tabere de vară organizate la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Potrivit colegilor băiatului, acesta s-ar fi trezit în mijlocul nopții, le-ar fi spus că nu poate să respire, după care s-ar fi prăbușit la pământ.

Unul dintre studenții Facultății de Geografie și Geologie i-a acordat primul ajutor, începând imediat manevrele de resuscitare, care au fost continuate de echipajul medical timp de o oră. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor, medicii au fost nevoiți să declare decesul.

„Un apel prin 112 ne-a anunțat de un tânăr de 17 ani aflat într-o tabără de vară în Iași, într-un cămin studențesc, devenit inconștient. A fost acolo echipajul ATI SMURD, a găsit tânărul în stop cardio-respirator, cu manevre de resuscitare începute de un student. S-a continuat resuscitarea avansată, dar din păcate, în ciuda eforturilor depuse timp de o oră de a resuscita acest tânăr nu s-a obținut reîntoarcerea circulației spontane. A-a declarat decesul, a fost anunțată poliția și cazul va fi evaluat post-mortem de către Institutul de Medicină Legală. Din anamneză s-a evidențiat faptul că tânărul de 17 ani consumase băuturi energizante, aproximativ 4 doze, și fumase în noaptea respectivă două pachete de țigări. Cauzele morții vor fi stabilite de către Medicina Legală”, a declarat prof.dr. Diana Cimpoeşu, medic-șef UPU-SMURD Iași.

 

Din informațiile obținute de Ziarul de Iași, colegii le-au transmis autorităților că tânărul spunea adesea că nu mânca bine, dar fuma mai multe pachete de țigări pe zi şi bea constant câteva energizante pe zi, cele 3-4 din seara în care a murit fiind regulă, nu excepție.

Mama adolescentului a avut o primă reacţie. Vizibil îndurerată a tras un semnal de alarmă şi le-a recomandat părinţilor să nu-şi mai lase copiii să bea astfel de băuturi, scrie bzi.ro.

„Nu mai lăsaţi copiii să bea energizant. Nu mai pot de durere”, a transmis mama adolescentului găsit decedat în camera de cămin.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

astăzi, 19:20

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

astăzi, 18:46

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...

Mobilierul de grădină și terasă: cum alegi piesele potrivite pentru un design modern?

astăzi, 18:17

Un design modern nu se rezumă doar la aspect. Contează felul în care materialele rezistă în timp, cât de ușor întreții suprafețele, cum folosești spațiul de care dispui...