Un bărbat şi-a dat foc în faţa Cotroceniului

Proteste în lanţ în faţa Cotroceniului. Un bărbat de 50 de ani şi-a dat foc, iar un altul, urcat pe un stâlp în aceeaşi zonă, ameninţă că se sinucide.

"Pacientul a fost preluat de SMURD. Prezintă arsuri la mâini şi picioare. Medicii i-au acordat primul ajutor şi a fost transportat în stare bună la Spitalul Universitar. Bărbatul prezintă arsuri pe circa 15% de pe suprafaţa corpului", a declarat medicul SMURD, Bogdan Opriţa.

Bărbatul are 50 de ani şi şi-a dat foc după ce s-a stropit cu benzină.

În aceeaşi zonă, un alt protestatar, în vârstă de 28 de ani, s-a cocoţat pe un stâlp şi a ameninţat că se sinucide. El era nemulţumit că se va închide căminul în care locuieşte şi spune că nu se va putea descurca cu 600 de lei să îşi plătească o chirie. Bărbatul şi-a pus un cablu în jurul gâtului, s-a legat de stâlp şi ameninţă că se va sinucide.

"Avem nouă negociatori pentru că în funcţie de persoană trebuie să ai o undă pentru că trebuie să stabileşti punctul de contact. Are mai multe revedicări dar pe noi ne interesează să îi salvăm viaţa. Cinci negociatori au urcat. A discutat cu unul dintre ei, am găsit un punct comun. Până acum au avut rezultate foarte bune sper că şi azi să fie la fel. Din nefericire au mai fost astfel de situaţii dar au fost remediate cu succes", a declarat pentru Realitatea TV Diana Sarca, purtător de cuvânt Poliţia Capitalei.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...