UIMIREA lui Ponta, despre Pungeşti: Nu mi-am închipuit că se vor rupe gardurile companiilor americane în România!

Premierul Victor Ponta a declarat că nu şi-a închipuit că se va ajunge în situaţia în care cineva va rupe gardurile companiilor americane din România, având în vedere "relaţiile deosebite" pe care ţara le are cu SUA şi importanţa investiţiilor americane.

Premierul a amintit luni, în cadrul unei conferinţe a Instititului Aspen România, că a efectuat o vizită în SUA şi a subliniat că, pe lângă relaţiile bilaterale politice şi militare foarte bune, este nevoie şi de dezvoltarea mai puternică a relaţiilor economice, o viziune care a lipsit până în prezent, relateaza Realitatea.net.

Ponta a arătat că în vizita sa a insistat pe investiţiile americane în energie, dar că nu şi-ar fi imaginat că gardurile companiilor americane din România vor fi rupte.

"Am prezentat o ţară care îşi doreşte foarte mult investiţii, în special în zona energiei. Nu mi-am închipuit că, la un moment dat, cineva o să rupă gardurile companiilor americane în România, dar, sigur, democraţia are o mulţime de feţe. Cred că, totuşi, ideea de a avea relaţii economice cu SUA, dincolo de relaţia politică şi militară, e ideea corectă", a declarat Ponta.

Aproape 400 de persoane au declanşat, sâmbătă, un protest, pe marginea drumului Vaslui-Gârceni, faţă de intenţia companiei americane Chevron de a amplasa în zonă prima sondă de explorare a gazelor de şist din judeţul Vaslui.

Protestatarii, în majoritatea lor localnici, dar şi din alte oraşe precum Iaşi, Bucureşti, Braşov, Sibiu, s-au adunat pe terenul proprietate privată al unei persoane fizice din comuna Pungeşti, vizavi de suprafaţa de teren luată în concesiune de către Chevron. Iniţial, protestul a fost paşnic, însă la un moment dat, protestatarii au început să tragă de gardurile împrejmuitoare reuşind să le dărâme aproape în totalitate.

Câţiva dintre protestatarii de la Pungeşti au fost ridicaţi şi duşi în maşinile Jandarmeriei pentru a da declaraţii, în timp ce alţii s-au întins pe jos, pe şosea, pentru a nu permite acestor autovehicule să iasă din zonă, manifestanţii îmbrâncindu-se cu jandarmii. Protestatarii care s-au întins pe şosea au fost luaţi pe sus de către jadarmi şi duşi pe marginea şoselei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...

Comunicat de presă finalizare proiect - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

astăzi, 12:21

UAT COMUNA MIHĂLĂȘENI, în calitate de beneficiar anunță finalizarea proiectului „Construirea și dotarea unui centru de zi pentru copiii aflați în situație de risc de separare...

Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026!

astăzi, 11:19

Din 1 iulie 2026, vârsta de pensionare în România crește din nou, conform calendarului stabilit prin lege. Această majorare face parte dintr-un proces gradual de armonizare a v&aci...