Tudor Chiuariu si Zsolt Nagy, trimisi in judecata pentru abuz in serviciu

Fostul ministru liberal al Justitiei Tudor Chiariu si fostul ministru al Comunicatiilor Zsolt Nagy au fost trimisi miercuri in judecata de procurorii DNA sub acuzatia de abuz in serviciu.

Alaturi de ei vor mai fi judecati trei directori de la Posta Romana, tot sub acuzatia de abuz in serviciu contra intereselor publice, informeaza un comunicat al DNA remis Ziare.com.

Acestia sunt Dan Mihai Toader, presedinte al Consiliului de Administratie si director general al Companiei Nationale Posta Romana S.A. (C.N.P.R.), Lepadatu Emanoil, director economic executiv al C.N.P.R. S.A, si Marinescu Andrei,director executiv al Directiei de Dezvoltare Strategica al C.N.P.R. S.A.

Fostul ministru al Comunicatiilor, Zsolt Nagy, si fostul ministru al Justitiei, Tudor Chiuariu, sunt acuzati de abuz in serviciu contra intereselor publice, cu consecinte deosebit de grave, daca functionarul public a obtinut pentru altul un avantaj patrimonial.

Cei trei directori sunt acuzati si ei de abuz in serviciu, dar si de stabilirea, cu intentie, a unei valori diminuate fata de valoarea comerciala reala a bunurilor apartinand institutiilor publice, cu ocazia unei operatiuni comerciale.

In acelasi dosar mai este cercetat si Folfa Ioan, administrator la S.C. TOPCADEX 99 S.R.L., care este acuzat de fals in inscrisuri sub semnatura privata savarsita in legatura cu o fapta de coruptie.

Cei doi fosti ministri sunt acuzati ca au trecut ilegal un imobil al statului in proprietate privata

In rechizitoriul intocmit, procurorii DNA sustin ca acuzatii, in perioada 2005 - 2007, au contribuit la trecerea unui imobil din proprietatea publica a Statului Roman in proprietatea privata prin intermediul unor acte nelegale. Drept urmare statul roman a fost prejudiciat cu suma de 8.619.787 de euro. (ziare.com)
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...