Traian Igas a taiat banii sindicatelor din Politie

Liderii sindicatelor politistilor l-au reclamat la Parchet pe ministrul de Interne, Traian Igas, dupa ce acesta a semnat un ordin intern prin care le interzice angajatilor Directiei Financiare din MAI sa mai colecteze bani pentru sindicate.

Prin ordinul semnat de Igas, la 28 noiembrie, Directia Financiara nu mai are voie sa vireze cotizatiile angajatilor MAI catre sindicate si nici catre Asociatia Internationala a Politistilor(IPA)- Sectia Romana, nici contravaloarea convorbirilor telefonice ale personalului pentru plata contractelor de telefonie mobila prin organizatiile sindicale sau Asociatia Internationala a Politistilor.

Igas a explicat ca a luat aceasta masura pentru ca angajatii Directiei Financiare se plangeau ca nu au timp sa-i indeplineasca cererile. "Am zis, ok, daca nu aveti timp, sa va facem atributii ma putine. Asa ca fiecare membru de sindicat va cotiza direct la sindicat", a spus ministrul, citat de Evenimentul Zilei.

La randul lor, liderii organizatiilor sindicale sustin ca luna viitoare nu le mai ajung cotizatiile in cont, si, prin urmare, vor intra in incapacitate de plata, pentru ca nu mai este timp sa poate colecta banii de la membrii de sindicat.

Vasile Lincu, presedintele Sindicatului "Pro Lex", a anuntat ca, in cursul zilei de miercuri, a actionat in instanta Ministerul de Interne si pe ministrul Traian Igas, "pe motiv ca incalca legea si ca produc pagube care nu pot fi reparate... Avem 1000 de utilizatori de telefonie mobila si valoarea facturii acestora depaseste 10.000 de euro. Dar pentru Corpul National al Politistilor de ce nu s-au luat aceste masuri? Mai mult, orice dispozitie trebuie anuntata din timp!", a declarat Lincu.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...