Traficul pe drumul național 29 Suceava – Botoșani, gâtuit de mașina care colectează gunoiul

Traficul pe Drumul Național 29 care leagă Suceava de Botoșani este gâtuit pur și simplu în anumite zile. Problema apare atât din cauza numărului mare de autovehicule care tranzitează acest drum extrem de important, dar și din cauza mașinii care colectează gunoiul de la porțile oamenilor.

Spre exemplu, săptămâna trecută, un șofer care se deplasa din municipiul Suceava spre Dumbrăveni a parcurs o distanță de circa 8 kilometri în mai bine de 45 de minute, scrie Monitorul de Suceava.

 

„Am plecat din Burdujeni la ora 8.10, iar acum este ora 9.00 și am ajuns abia la Salcea. S-a format o coadă imensă, probabil până la intrarea în Suceava, și asta pentru că se stă în spatele mașinii care adună gunoiul”, a mărturisit Vasile, un șofer care spune că nu e pentru prima oară când trece printr-o astfel de experiență.

Ezekiel Belțic, primarul orașului Salcea, a recunoscut că prin activitatea operatorului de salubrizare se creează un disconfort în trafic, dar momentan nu s-a găsit altă soluție.

„Am încercat mai multe ore pentru colectarea gunoiului, inclusiv la orele amiezii, dar s-a dovedit mai rău decât dimineața. Voi mai avea o discuție cu operatorul de salubrizare să vedem ce soluții putem găsi. O variantă ar fi pe timp de noapte, când traficul auto e mai redus, dar există riscul ca pubelele de gunoi să dispară. Dimineața se merge la școală și la serviciu, iar după-amiaza oamenii se întorc acasă. Cu siguranță voi mai discuta cu reprezentanții firmei care colectează gunoiul și să vedem care e soluția optimă ce poate fi adoptată. Oricare ar fi aceasta, cu siguranță vor exista nemulțumiri”, a explicat Ezekiel Belțic.

Colectarea gunoiului se face atât în Plopeni, cât și în Salcea, deci pe o distanță de câțiva kilometri buni, astfel încât cozile care apar sunt inerente. În cursul zilei de ieri, în urma discuțiilor dintre primarul din Salcea și operatorul de salubritate s-a luat decizia ca mașina care colectează gunoiul să își înceapă activitatea după ora 18.00, în speranța că se vor evita ambuteiajele pe DN 29. Și în Dumbrăveni se face colectarea gunoiului în mod similar, numai că acolo drumul național 29 are o lungime mai mică prin interiorul localității, iar mașina operatorului de salubritate gâtuie o perioadă mai scurtă traficul rutier.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Marius Croitoru a spus ce trebuie să facă FC Botoșani în sezonul viitor: ”Nu ne grăbim, vrem plus valoare!”

astăzi, 08:03

FC Botoșani pregătește noul sezon cu obiective mai îndrăznețe decât în stagiunea precedentă. Antrenorul consideră că unul dintre marile avantaje ale formației este faptul...

Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii”

astăzi, 07:28

Echipa de cercetători din cadrul Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare pentru Creșterea Ovinelor și Caprine “Popăuți” din județul Botoșani a reușit să obțină omologarea a două noi...

Când un electrician are nevoie de ajutor!

astăzi, 07:15

Doi electricieni pe un stâlp de înaltă tensiune. Unul din ei catre o babuta care trecea p-acolo: – Ne dati va rog frumos sarma aia rosie? Babuta ridica sarma si le-o da, la care ...