Top 10 cele mai amuzante bancuri cu vameşi
Stiri Botosani Monday, 14 February 2011 Actualitateapropo.ro vă propune Top 10 cele mai amuzante bancuri cu vameşi.
10) Bula intra cu masina in vama. Vamesul vine la el si il intreaba:
-Cafea, whiskey, tigari?
-Nu multumesc! Dar daca doriti, beau o Cola....
9) La vama trece un taran cu o caruta plina cu niste bidoane. Vamesul il opreste si-l intreaba:
-Ce ai dom`le, aici?
-Ce sa am domnu`... niste suc de cocos!
-Aaaa, suc de cocos! Ia da-mi sa gust si eu.
Vamesul ia, gusta si zice:
-Te las sa treci, daca imi dai si mie 10 litri!
-Iti dau domnule, daca altfel nu se poate! Acum pot sa plec?
-Du-te sanatos!
-Apai, atunci te salut domnu` vames... Diii, mai, "Cocos", diii !!!
8) Un cantaret de opera se intoarce dintr-un turneu. La granita, vamesul, scotocind prin bagaje, da peste o coroana regala, care era folosita intr-un anumit rol. Vazand-o, vamesul ingheata, apoi lua pozitia de "drepti" si saluta:
-Iertati-ma, Majestate! Puteti trece!
7) Bula emigreaza, legal, in Australia… Inainte de plecare, Strula il intreaba:
-Ba, ma iei si pe mine in Australia ?
-Da` nu pot, ca nu ai pasaport.
-Atunci, pune-ma intr-un sac si trece-ma ilegal!
-Bine, asa facem!
Bula, cu sacul pe umar, ajunge la prima frontiera. Vamesul il intreaba:
-Ce ai acolo, in sac ?
-Un clopot ! Daca vrei sa vezi, incearca sa dai cu pumnu` !
Vamesul da cu pumnul si Strula zice, din sac:
-Tanga-balanga !
Si trec amandoi…
Apoi, Bula, cu sacul pe umar, ajunge la a doua frontiera. Vamesul il intreaba:
-Ce ai acolo, in sac ?
-Un clopot! Daca vrei sa vezi, incearca sa dai cu pumnu`!
Vamesul da cu pumnul si Strula zice, din sac:
-Tanga-balanga !
Si trec amandoi…
La a treia frontiera, vamesul il intreaba pe Bula:
-Ce ai acolo, in sac ?
-Un clopot ! Daca vrei sa vezi, incearca sa dai cu pumnu` !
Vamesul scoate un ciocan si da una, foarte tare, peste sac.
La care, Strula urla, din sac:
-Tanga-balanga, mi-ai spart capalanga!
6) La vama, este noapte. Doi oameni incearca sa treaca fraudulos granita. Trec pe rand... Cand trece primul, se aude un zgomot, iar paznicul striga:
- Stai! Cine-i acolo?
-Miaauu!
- Aaa... e doar o pisica.
Trece al doilea si face si acesta zgomot, iar paznicul striga din nou:
- Hei! Cine-i acolo?
- Tot o pisica!
5) Cica, sedinta de Guvern. Premierul Boc il intreaba pe ministrul Finantelor:
- La Vami, ai taiat salariile?
- Da, cu 25 %, cum s-a stabilit!
- Si? S-au suparat? Au amenintat ca demisioneaza?
- Nu, nimic.
- Nimic? Pai ia mai taie-le 25%.
A doua zi, sedinta de Guvern.
- Deci, le-ai taiat?
- Da.
- Si?
- Nimic.
- Nimic, nimic?
- Nimic.
- N-a plecat nici unul? N-a demisionat nimeni?
- Nici unul, nici una.
- Mai sa fie… se scarpina-n cap prim-ministrul. Auzi? Ia taie-le tot salariul, sa vedem ce fac acum.
A treia zi, sedinta…
- Zi, ceva la Vami?
- Liniste, tota lumea la program.
- Emil Boc cade pe ganduri, se aduna si zice:
- Auzi, ia pune-i sa vina cu bani de-acasa, cate un salariu d-ala nesimtit pe luna, poate asa-i facem sa mai plece "in economia reala", cum zice sefu`.
Seara, ministrul il suna pe Boc.
- Auzi, Emile? Cu vamesii, cu salariile alea pe care trebuie sa le aduca de acasa…
-Asa, zi.... gata, acum demisioneaza?
- Nu. M-au rugat sa ma interesez unde sa vireze banii, ca ar vrea sa plateasca in avans, pe doi ani.
4) -Nu aveti nimic de declarat? - il intreaba vamesul pe calator.
-Ba da, papagalul meu.
-Atunci inseamna ca trebuie sa platiti o taxa. Sunt scutiti de vama numai papagalii impaiati.
Deodata se auzi o voce ragusita din bagaje:
- Ba, iti arde de glume? Plateste imediat...
3) Trei vamesi, unul ungur, unul bulgar si unul roman stau la barfe. La un moment dat, ungurul intreaba:
- Mai, fratilor, voua cat timp va trebuie sa va luati BMW? Mie imi ia cam doua luni!
Vamesul bulgar:
- Mie, cam 5 luni!
Romanul:
- Mie imi trebuie un an, maxim doi!
- Asa de mult?
- Pai , BMW e o companie mare!
2) Doi vamesi discutau ce sa ii ofere drept cadou unui coleg al lor...
Primul zice:
- Sa ii luam o masina!
Al doilea:
- Nuu, e prea putin...
- Sa ii luam o casa!
- Nuuu, e si mai putin…
- Sa il lasam maine singur pe tura?!
- Nuuuu, e prea mult!
1) Sotia unui vames facea sex cu amantul, cand aude cheia in usa.
- Ascunde-te repede, in dulap, ca a venit sotu` meu acasa, ii spuse aceasta barbatului.
Sotul intra in casa si se uita in stanga si-n dreapta, spunand:
- Unde e? Unde l-ai ascuns? Si se apuca sa-l caute pe amant.
Se uita sub pat:
- Aici nu e!
Se uita in baie:
- Aici nu e!
Se uita si in dulap, de unde iese o mana cu o bancnota de 100 $:
- Nici aici nu e!
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului
Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...
S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!
Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...
Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!
În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.37 secunde