SUPRATAXA la benzină ar putea fi înlocuită cu SUPRAIMPOZITUL pe proprietate

Pentru a compensa sumele lipsă la buget din neaplicarea taxei pe combustibili, guvernul ar putea creşte impozitele pe proprietate.

Ordonanţa privind amânarea introducerii taxei de 7 eurocenţi, până la 1 aprilie, va intra în discuţiile comisiilor parlamentare, a declarat pentru EVZ Viorel Ştefan, membru al Comisiei Buget- Finanţe din Camera Deputaţilor.

Acesta a menţionat că încasările suplimentare la buget sunt principala sursă care poate înlocui golul lăsat în buget de amânarea introducerii taxei, respectiv 600 de milioane de lei: "Încasările au crescut în ultimul trimestru din 2013, şi ne aşteptăm ca trendul să continue în 2014".

Unde se caută banii


Preşedintele Traian Băsescu a lansat recent ideea că s-ar putea ca taxa să nu mai fie introdusă în 2014, în condiţiile în care este an electoral.

Potrivit unor surse, Executivul va menţine decizia privind introducerea taxei, de la 1 aprilie, şi în funcţie de evoluţia preţului la carburanţi, determinată de parcursul dolarului, dar şi de cotaţia petrolului. "Dacă se scumpesc combustiblii, măsura va fi mai greu de implementat. Iar dacă încasările nu vor reuşi să acopere golul creat de amânarea acestei taxe, atunci se poate umbla la cheltuieli", au declarat sursele EVZ.

Cu toate acestea, pentru a face rost de bani, se discută şi posibilitatea unor noi impozite. Una dintre variante vorbeşte de creşterea taxelor pe proprietate.

"În domeniul proprietăţilor mai este loc de creştere a impozitelor, mai ales că în prezent nu se ia în calcul valoarea locuinţelor. În plus, multe din casele scumpe nici nu se mai ştie cum au fost dobândide", mai scrie evz.ro.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...