Studentii vor linii telefonice pentru a semnala mita si plagiatul

Alianta Nationala a Organizatiilor Studentesti din Romania (ANOSR) cere infiintarea unei linii telefonice anticoruptie, pentru ca toti studentii si profesorii universitari sa poata semnala cazurile de mita si plagiat.

 Proiectul a fost deja implementat la Universitatea de Vest din Timisoara, printr-un parteneriat cu Directia Generala Anticoruptie.

 "Dorim sa incurajam universitatile din Romania sa urmeze exemplul UVT si sa intreprinda demersuri consistente in vederea asigurarii unui mediu universitar in care faptele de coruptie si alte comportamente ilicite sa nu ramana trecute cu vederea, si mai mult decat atat sa puna la dispozitia studentilor si profesorilor mijloace de informare corespunzatoare si de sesizare a acestora", se arata in comunicatul publicat pe site-ul ANOSR.

 Rectorului UVT, Marilen Pirtea, a precizat ca scopul protocolului consta in transparentizarea actiunilor universitatii, in neacceptarea actelor de coruptie si sanctionarea atat la nivelul actului educational, cat si in ceea ce priveste cheltuirea fondurilor publice.

 De asemenea, parteneriatul intre cele doua institutii consta in derularea unor actiuni de constientizare in randul studentilor si al profesorilor, prin realizarea de campanii, a unui ghid anticoruptie si punerea la dispozitie a unui Telefon Verde disponibil pentru sesizari.

 Actiunea se va desfasura in parteneriat cu Organizatia Studentilor din Universitatea de Vest Timisoara (OSUT Timisoara), organizatie membra ANOSR, care va indemna studentii sa reclame orice demers ilegal observat in cadrul universitatii.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...