Student botoşănean, plimbat între spitale şi tratat cu orez până a făcut peritonită!

Student botoşănean, plimbat între spitale şi tratat cu orez până a făcut peritonită!

MARIAN ANITEI
ajf.ro

Un botoşănean în vârstă de 20 de ani, student al Universităţii "Al. Ioan Cuza" IaÅŸi, era cât pe ce să devină un nou "domn Lăzărescu": ÅŸi-a început ziua acuzând dureri abdominale ÅŸi a terminat-o la spital, în stare gravă, operat de peritonită. Totul pentru că, timp de o zi întreagă petrecută dintr-un spital în altul, nimeni nu a putut să îi pună un diagnostic banal: apendicită, scrie Ziarul de IaÅŸi. Åži asta după ce unul dintre doctorii ieÅŸeni care l-au consultat i-a recomandat acestuia să se ducă acasă ÅŸi să mănânce "orez fiert", pentru a contracara diareea. A ajuns astfel în situaÅ£ia dramatică de a face peritonită în timp ce era plimbat de la un spital la altul, unde i se dădeau tot felul de diagnostice fără legătură cu apendicita. Ba chiar, deÅŸi îndoit de durere, la unul dintre medici, acesta nici măcar nu l-a invitat să ia loc pe scaun.

Marian AniÅ£ei este arbitru în cadrul AsociaÅ£iei JudeÅ£ene de Fotbal BotoÅŸani ÅŸi student în anul I la Facultatea de Filosofie ÅŸi ÅžtiinÅ£e Social-Politice, în IaÅŸi. El s-a simÅ£it în cursul zilei de miercuri rău ÅŸi a sunat-o întâi pe veriÅŸoara sa, studentă mai mare, în anul al III-lea, la Facultatea de Medicină de la Universitatea de Medicină ÅŸi Farmacie din IaÅŸi. Simptomele lui Marian de dimineaţă erau o stare de greaţă continuă, vomând des, cu dureri abdominale în partea dreapta jos a abdomenului, ÅŸi o diaree acută. Văzând că durerile se accentuau, veriÅŸoara sa a sunat la numărul unic de urgenÅ£e în jurul orei 10.30, însă i s-a transmis că nu există nicio maÅŸină disponibilă pentru intervenÅ£ie. Până aproape de ora 13, aceÅŸtia au tot aÅŸteptat ÅŸi au sunat la 112 pentru a vedea dacă există posibilitatea ca o ambulanţă cu medic să vină să îl preia pe Marian.

"IniÅ£ial, la ora 10.30 dimineaţă am sunat la 112, că nu mai putea să se ridice din pat. Am sunat la ambulanţă, m-a amânat o jumătate de oră, apoi încă o jumătate de oră... Nici până la ora 13 la amiază nu s-a prezentat la noi. La 13.30 m-au sunat să mă întrebe dacă mai este nevoie de maÅŸină, iar atunci noi eram deja la Boli InfecÅ£ioase", a spus Gabriela Arnăutu, veriÅŸoara botoşăneanului.

Trei ore pentru o ambulanţă

În momentul în care au văzut că o ambulanţă nu va ajunge în Copou, la căminul C10, din Complexul Codrescu al UAIC, cei doi au luat un taxi pentru a ajunge la Spitalul de UrgenÅ£e "Sfântul Spiridon". Acolo, în urma unei consultaÅ£ii, Gabriela Arnăutu susÅ£ine că tinerii au fost trimiÅŸi către Spitalul de Boli InfecÅ£ioase, existând suspiciunea că Marian ar suferi o toxiinfecÅ£ie alimentară.

"La UrgenÅ£e, domnul doctor de acolo nici măcar nu a aÅŸezat pacientul pe un scaun. A stat în picioare, faţă în faţă, l-a întrebat dacă a vomitat ÅŸi dacă a avut diaree, Marian a răspuns că da, ÅŸi domnul doctor ne-a trimis la InfecÅ£ioase, că, a zis, «nu e problema noastră». Am insistat să îi spun că are dureri în partea dreaptă, că îl poate palpa să vadă dacă este cumva vorba de o apendicită", a spus tânăra.

Medicul însă nu s-a lăsat înduplecat. La Boli InfecÅ£ioase, doctorul de gardă care l-a consultat pe Marian i-a prescris Furazolidon ÅŸi Smecta, pentru diaree, ÅŸi i-a recomandat să se interneze, dar numai pentru investigaÅ£ii mai detaliate.

"I-a dat Smecta când Marian avea apendicită, care a ÅŸi pocnit până la urmă ÅŸi a dat în peritonită. Normal că am refuzat internarea: de ce să stăm la Boli InfecÅ£ioase să luăm Furazolidon ÅŸi Smecta, când avea nevoie de un consult de apendicită, să vedem în ce stare e apendicele? Medicul mi-a spus, dacă tot mergem acasă, să îi fac orez fiert, ca să îi treacă burta", a spus studenta.

De la Spitalul de Boli InfecÅ£ioase, tinerii s-au întors în Copou, la cămin, unde Mihai a mâncat orez fiert ÅŸi a luat pastilele. Dar, după o oră, degetele de la mâini au început să i se învineÅ£ească.

"Ne-am gândit ÅŸi noi că poate fi vorba de o apendicită. Când am văzut că se simte tot rău, am sunat noi la ambulanţă, ÅŸi a venit un echipaj de la SMURD. Ne-au spus că a fost o zi încărcată ÅŸi că le-a fost foarte greu să găsească maÅŸini", a declarat Roxana Grecu, ÅŸeful complexului Codrescu.

În jurul orei 15.30, ambulanÅ£a SMURD l-a preluat pe pacient ÅŸi l-a transportat din nou la UrgenÅ£e, la "Sfântul Spiridon".

"Acolo a stat vai de capul lui până la ora 19, pe un scaun amărât la urgenÅ£e, până când i-au făcut toate investigaÅ£iile. Abia la ÅŸapte s-a întâmplat asta: era mort de oboseală, i se învineÅ£iseră degetele, iar abia la ora 22 seara a fost operat, iar medicul ne-a spus că avea peritonită locală. S-a rezolvat, sperăm acum să fie o recuperare OK", a declarat Gabriela Arnăutu.

Vina o poartă sistemul

Urmărind la nivel instituÅ£ional firul desfăşurării evenimentului, se poate observa că Marian a ajuns în starea avansată a apendicitei în urma unei slăbiciuni generale a sistemului medical. ApropiaÅ£i ai băiatului povestesc că doctorii i-au explicat, după operaÅ£ie, că peritonita putea să fi apărut în timp ce aÅŸtepta pe holurile spitalului. În dimineaÅ£a zilei de miercuri, ca în majoritatea zilelor, reprezentanÅ£ii Serviciului de Ambulanţă JudeÅ£ean IaÅŸi au precizat că nu a existat nicio maÅŸină la ora dimineÅ£ii care să-l preia pe pacient.

"Este un lucru care se întâmplă aproape zi de zi, nu este o noutate. Resursele noastre sunt limitate. Vorbim de un serviciu complementar, ÅŸi nu întotdeauna există o maÅŸină liberă, cu echipaj, pentru a prelua un pacient. Din păcate, în ultima perioadă nu mai există varianta zilelor sau nopÅ£ilor uÅŸoare. Vă vorbeÅŸte un urgentist din anii ’90 ÅŸi până în prezent. Este din ce în ce mai dificil, resursele noastre ar trebui dublate ca să încerci pe cât posibil să faci faţă valurilor de solicitări. Resursele scad, maÅŸinile se casează, însă în 2015 nu am primit nicio maÅŸină nouă. Åži, la cum se preconizează, nu vom primi nici în 2016", a declarat Nicolai Pralea, asistent medical principal al SAJ ÅŸi purtător de cuvânt.

Citeste mai departe pe Ziarul de IaÅŸi...

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...