O parte dintre angajaţii societăţii de salubrizare mătură carosabilul, iar din urmă vine maşina care spală asfaltul. Poliţiştii locali i-au informat pe proprietarii de autoturisme ca pe perioada cât se desfăşoară aceste activităţi să nu parcheze maşinile în zonă. În cursul zilei de marţi se va acţiona pe celălalt sens de pe acest tronson.
Potrivit reprezentanţilor societăţii Urban Serv pe lângă apă, la spălarea carosabilului se foloseşte şi un detergent special, cu care se curăţa şi platformele.
Acţiunea a fost demarată după ce cetăţenii s-au plâns că este prea mult praf pe străzi, dar şi după ce unii consilieri au ridicat această problemă în cadrul şedinţelor de Consiliu Local.
Deocamdată, va fi spălată doar Calea Naţională, urmând ca pe viitor să se decidă dacă se intervine şi pe alte artere.

