Stomatolog reclamat ca opreste buletinul pacientilor care nu au bani sa plateasca extractia dentara!

Val de reclamatii la adresa medicului stomatolog Ana-Maria Nastac, depuse de pacienti la Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorului.

In ultimele saptamani mai multe persoane au cerut ajutorul comisarilor de la Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorului.

Un baiat care a facut o extractie la masea a reclamat faptul ca a fost pus sa plateasca 200 de lei, spunand ca in momentul in care a fost pus sa plateasca nu a avut acesti bani la el, pentru ca nu a vazut afisat pretul.

"Un baiat minor a venit sa depuna reclamatia, insa cand am mers in control erau tarifele afisate", a spus Sanda Constantinica, comisar in cadrul Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorului.

O alta reclamatie a fost depusa de o femeie in varsta care la fel a avut de platit pentru o extractie 200 de lei. Botosaneanca a spus ca nu a avut intreaga suma, motiv pentru care, a spus aceasta in reclamatie, medicul Ana-Maria Nastac i-a oprit buletinul.

"Doamna s-a intors impreuna cu sotul sa plateasca extractia si sa ia buletinul, insa s-a oprit si pe la Protectia Consumatorului. A reclamat pretul pentru extractie si comportamentul pe care l-a avut doamna doctor", a mai spus Constantinica.

O alta reclamatie a fost depusa de o femeie din mediul rural, care venise la urgente pentru o extractie. Acesteia i s-a perceput acelasi tarif de 200 de lei, insa nu a avut la ea decat 5 lei, banii de autobuz, pentru a se intoarce acasa, crezand ca extractia facuta la urgenta este gratuita. Femeia a spus ca pana a facut rost de bani, de la o cunostinta din oras, i s-a retinut buletinul.

"Noi am facut o noua adresa la Colegiul Medicilor, sa se sesizeze si ei in aceste cazuri si sa ia masuri", a spus reprezentantul CJPC.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doliu în administrația botoșăneană, un fost consilier local a trecut la cele veșnice!

astăzi, 14:15

Administrația botoșăneană este în doliu, după ce un fost consilier local a trecut la cele veșnice. Ioan Brânzei, membru PSD, a fost și consilier județean. A fost consilier local...

Zi de sărbătoare (și) la Botoșani, a fost celebrat Drapelul României: „Am trecut pe lângă un lan de grâu, maci și cerul albastru” (Foto, Video)

astăzi, 13:44

România marchează anual, la 26 iunie, Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului. Cu această ocazie, în întreaga țar...

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...