Statul te ajută cu bani dacă te muți pentru un nou loc de muncă. Suma ajunge la peste 15.000 lei!

Statul oferă un sprijin financiar considerabil celor care își schimbă domiciliul pentru un loc de muncă într-o altă localitate. Suma poate ajunge și până la 15.500 lei, în funcție de situație.

Prima de instalare este un ajutor financiar acordat de stat persoanelor înregistrate ca șomeri care se angajează într-o localitate situată la o distanță mai mare de 50 de kilometri față de domiciliul actual și care sunt nevoite să își schimbe reședința.

 

Ce sume sunt oferite?

Valoarea primei de instalare variază în funcție de situație: 12.500 lei pentru persoanele care se mută singure, 15.500 lei dacă sunt însoțite de membri ai familiei și 3.500 lei pentru al doilea soț, în cazul în care ambii îndeplinesc condițiile.

Banii se dau în două tranșe: 50% la data instalării și 50% după un an de la angajare, cu condiția păstrării locului de muncă. Există și situații în care prima se acordă într-o singură tranșă, dacă angajatorul sau autoritățile locale asigură locuință de serviciu ori suportă cheltuielile aferente chiriei.

Care sunt condițiile pentru a beneficia de prima de instalare?

Pentru a accesa acest sprijin financiar, persoanele interesate trebuie să îndeplinească mai multe criterii: să fie înregistrate ca șomeri la agenția pentru ocuparea forței de muncă, să obțină un loc de muncă la cel puțin 50 de kilometri de domiciliu, și să își schimbe reședința în localitatea unde s-au angajat, scrie Ziarul de Iași.

De asemenea, trebuie să încheie un contract de muncă pe cel puțin 12 luni cu normă întreagă, să nu fi lucrat la același angajator în ultimii doi ani și să nu fi beneficiat de altă primă similară în ultimii trei ani, precum și să nu dețină o locuință în localitatea unde s-au angajat.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...