Statul nu mai da bani la toata lumea! Vezi in ce conditii mai primesti ajutor social!

Plenul Camerei Deputatilor a adoptat, aseara, pe articole, proiectul de lege privind venitul minim garantat, prin care plata ajutorului social nu se mai face de catre administratia locala, ci de agentia judeteana de prestatii sociale. Legea privind venitul minim garantat este unul dintre proiectele pentru care ministrul Muncii, Ioan Botis, a solicitat Camerei urgentarea adoptarii.

Prezent la dezbaterile generale, ministrul Muncii, Ioan Botis, a precizat ca proiectul de lege vizeaza persoanele aflate in situatie de excluziune sociala si urmareste identificarea unei cai de a acorda in mod just fonduri celor care au nevoie de acestea.
 
"Prin aceasta modificare a legii urmarim modul in care aceste persoane participa direct la dezvoltarea lucrarilor in folosul comunitatii. Pana acum aceste lucrari erau necontrolate, nu se stia unde se fac cele 72 de ore si care sunt rezultatele. Acum, prin modificarile aduse, Consiliul Local aproba in fiecare an, pentru anul urmator, un program, astfel incat, pe baza unor prestatii lunare, agentiile de prestatii ii verifica pe cei care presteaza servicii in folosul comunitatii", a spus Botis, citat de Mediafax.
 
El a aratat ca, pentru a stimula participarea pe piata fortei de munca, a solicitat, in cadrul proiectului de lege, ca fiecrae persoana care primeste ajutor social sa participe lunar la activitatile desfasurate de agentiile de ocupare a fortei de munca, si nu o data la trei luni, cum era pana acum, scrir incont.ro.
 
Venitul minim garantat, ajutoarele pentru incalzire, alocatia monoparentala si cea complementara se vor transforma in "venitul minim de insertie", care va fi acordat inclusiv in functie de numarul de membrii din fiecare familie.
 
O persoana va lua maximum 273 de lei pe luna, in timp ce o familie cu un copil va incasa 623 de lei. Ajutorul social scade daca beneficiarii incaseaza bani si din alte surse, cum ar fi ajutorul de somaj.
 
Autoritatile vor verifica mai multe gospodarii, iar cei care nu sunt cu adevarat saraci pierd banii. Este vorba, de exemplu, de romanii care au cate doua televizoare, masina de peste 1600 de centimetri cubi, mai multe animale sau suprafete insemnate de pamant.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...