Starea de alertă a fost prelungită cu încă 30 de zile. Decizia intră în vigoare mâine. Documentul publicat în Monitorul Oficial

Guvernul a adoptat vineri seară proiectul privind prelungirea stării de alertă cu încă 30 de zile. Hotărârea a fost deja publicată în Monitorul Oficial și va intra în vigoare duminică, 16 august, când expiră actuala stare de alertă.

„În urma aprobării Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU), astăzi (n.r.: vineri) venim cu hotărârea de prelungire cu câteva modificări minimale, fără restricții suplimentare”, a declarat șeful DSU Raed Arafat, în ședința de Guvern.

 

Hotărârea a fost deja publicată în Monitorul Oficial și va intra în vigoare duminică.

Premierul Ludovic Orban spunea luni că Guvernul va prelungi “cel mai probabil” cu alte 30 de zile starea de alertă pe întreg teritoriul țării.

„Orice decizie va ține cont de contextul epidemiologic. Pe baza datelor pe care le avem până astăzi cel mai probabil vom prelungi starea de alertă”, a anunțat premierul. Ludovic Orban a mai declarat că nu vor fi adoptate restricții noi, ci menținute cele aflate deja în vigoare.

De altfel, ministrul sănătății, Nelu Tătaru, a declarat marți, la Adriana Nedelea LA FIX, că va propune prelungirea stării de alertă din cauza situației actuale.

„Propunerea mea, ca ministru al sănătății, este de a prelungi starea de alertă. Rămâne ca și CNSU, cu domnul prim-ministru Ludovic Orban, să decidă dacă da sau nu. Noi considerăm necesar, în acest moment, încă 30 de zile”, a spus Nelu Tătaru.

În România, în ultimele două zile au fost înregistrate peste 1.400 de cazuri noi de coronavirus. Odată cu ieșirea din starea de urgență, România a intrat, pentru prima dată, în starea de alertă, la data de 15 mai.

Este pentru a treia oară când această măsură de prevenire a COVID-19 se prelungește.








 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...